Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty | E15.cz

Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty

ČTK

Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty na svém území, připravuje proto samostatný grantový program, z něhož chce ještě v letošním roce rozdělit pět milionů korun.

O plánu informoval náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Liberecký kraj má téměř tři desítky grantových programů a fondů, z nichž letos může na podporu nejrůznějších projektů rozdělit přes 160 milionů korun. Žádný program na podporu výstavby cyklotras ale zatím neměl, obce přitom mají připraveny projekty za více než šedesát milionů korun.
„Rozvoj cykloturistiky patří k našim prioritám, cílem je vytvořit kvalitní síť, která tady zatím chybí, a podpořit tím rozvoj turistiky,“ řekl Sepp. V Libereckém kraji je v současné době na 2 200 kilometrů cyklotras, z devadesáti devíti procent ale využívají stávající komunikace od polních cest a místních komunikací až po místní souběhy se silnicemi I. až III. tříd. Na řadě míst se cyklistické trasy kříží s hlavními komunikacemi, a jsou proto velmi rizikové z hlediska bezpečnosti dopravy. Snahou kraje je proto oddělit trasy pro cyklisty od motorové dopravy.
Kraj už také připravil pilotní projekt, který chce ještě letos z nového programu podpořit. „Peníze by měly být použity na českou část mezinárodního koridoru Odra - Nisa, který napojí naše stezky na trasy v Německu a Polsku,“ řekl Sepp. Na realizaci projektu chce kraj získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Vybudovat chce zhruba 50kilometrovou trasu od pramene Nisy přes Jablonec a Liberec na Hrádek nad Nisou a dál do Německa. Trasa naváže na již existující stezky v Liberci nebo v Hrádku.
Koridor Odra-Nisa není jedinou páteřní trasou na území Libereckého kraje. V současné době se už intenzivně pracuje na cyklomagistrále Ploučnice. Součástí trasy dlouhé osmdesát pět kilometrů je například cyklostezka Varhany, která se buduje z České Lípa do Kamenického Šenova. Na Semilsku a Jablonecku se zase pracuje na cyklostezce Greenways Jizera, která má vést od pramene Jizery až k jejímu soutoku s Labem. Téměř sto devadesát kilometrů dlouhá trasa má být dokončena za šest let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!