Michael Dell zvýšil nabídku na převzetí Dellu. Hlasování přesto akcionáři odložili | e15.cz

Michael Dell zvýšil nabídku na převzetí Dellu. Hlasování přesto akcionáři odložili

Michael Dell
Michael Dell
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina investorů vedená Michaelem Dellem zvýšila nabídku na převzetí počítačového výrobce Dell a jeho stažení z burzy. Dnešní hlasování akcionářů společnosti o návrhu jejího zakladatele tak bylo opět odloženo a uskuteční se 2. srpna.

Michael Dell spolu s investiční firmou Silver Lake Partners zvýšili svou nabídku na 13,75 dolaru za akcii, tedy o deset centů nad původní návrh z počátku roku, jehož celková hodnota dosahovala 24,4 miliardy dolarů (479 miliard korun). Skupina se k tomu rozhodla poté, co zjistila, že se jí pro plán nedaří získat většinovou podporu akcionářů. Michael Dellsvou novou nabídku označil za „nejlepší a konečný návrh“.

Skupina rovněž navrhla, aby k prosazení nabídky stačila většina hlasů těch akcionářů, kteří se hlasování zúčastní. Dosud musel návrh získat většinu všech akcionářů, bez ohledu na to, zda budou hlasovat. Akcionáři se dnes na předměstí texaského Austinu sešli už druhý týden po sobě bez výsledku. První mimořádná valná hromada se uskutečnila 18. července, byla však přerušena a hlasování odloženo, protože správní rada společnosti chtěla získat čas, aby přesvědčila dostatek akcionářů k přijetí návrhu.

Změna firemní strategie je nutná

Zvláštní výbor Dellu minulý měsíc doporučil akcionářům hlasovat pro návrh na převzetí firmy Dellovou skupinou. Konkurenční návrh investora Carla Icahna a firmy Southeastern Asset Management je podle výboru pro akcionáře horší. Michael Dell uvedl svou firmu na veřejný trh v roce 1988, kdy měla hodnotu 85 milionů dolarů. Dell trhu osobních počítačů kraloval zejména na vrcholu internetového boomu kolem roku 2000, kdy jeho hodnota překračovala 100 miliard dolarů. V roce 2006 jej z první příčky sesadila jiná americká společnost Hewlett-Packard.

V současnosti je Dell třetím největším výrobcem počítačů na světě a dál ztrácí. V prvním čtvrtletí se zisk Dellu kvůli pokračujícímu poklesu prodeje meziročně propadl o téměř 80 procent na 130 milionů dolarů. Loni podíl firmy na světovém trhu osobních počítačů klesl k deseti procentům z 12,5 procenta o rok dříve. Společnost podle expertů potřebuje razantní restrukturalizaci, kterou chce její zakladatel provést bez toho, aby trh tlačil na rychlé výsledky. Cílem je změnit hlavní zaměření firmy z výroby počítačů na výnosnější poskytování služeb pro podnikovou klientelu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video