Místo deprese zpívají o zvířátkách

Brněnští muzikanti z Květů, Poletíme? či Čankišou se zhostili pro sebe neobvyklé role. Nahráli legrační album pro děti.

Jejich koncerty vyprodávají zakouřené kluby, jejich texty plné metafor, ironického humoru i erotiky poslouchají tisíce fanoušků i v klidu domova. Několik brněnských skupin ale tentokrát dostalo od vydavatelství Indies Scope úplně jiný úkol. Přenést se do světa hraček a zvířátek a složit písničku na dětské cédéčko.

To vyšlo na konci listopadu a jmenuje se Bongo Bonboniéra. „Nevím, co se dětem líbí, ale nechtěl jsem je podceňovat. K písničce jsem přistupoval s upřímností, hravostí a lehkostí, tak, jak se to snažím dělat obvykle,“ říká frontman kapely Květy Martin E. Kyšperský. Na desku přispěl písničkou Medvídek, která je metaforou jeho samého.

Další z brněnských kapel Poletíme? má ráda depresi, jak tvrdí v jedné ze svých skladeb. V jejich písničce z „bonboniéry“, která pojednává o přátelství králíka a medvěda, to však není poznat. „Chtěli jsme vytvořit něco, co nebude banální, protože spousta dětských písniček dělá z dětí mouly. Zároveň jsme chtěli zachovat rétoriku Poletíme?, což se povedlo. Každé dítě ví, co je flaška od piva,“ zmiňuje frontman Rudolf Brančovský část textu. Právě on vyzdobil svými kresbami i přebal desky.

Originálně se s úkolem popasovali muzikanti z Čankišou, kteří píší texty smyšlenou řečí lidu Čanki. „Byla to výzva, zpřístupnit naši hru pro dospělé děti i těm malým dětem. Všiml jsem si, že se děti nejvíce smějí, jakmile dojde řeč na prdění. Tak jsme udělali čankisáckou písničku o prdění,“ objasňuje zpěvák Karel Heřman.

Na albu se představí také pražské kapely Tata Bojs, Jablkoň, Dva nebo pražská zpěvačka Radůza. Brněnskou stopu rozšířili ještě písničkář Monty, kapely Cymbelín a Koňaboj či zpěvačka Minach.

„Hrajeme většinou neveselé šansony. Přepnout a vytvořit skladbu pro děti o čokoládě však bylo přirozené. Líbí se mi, že i ostatní nahráli kompilaci pro děti, aniž by se odklonili od svého stylu,“ říká Zdeněk Král, který Marianu Chmelařovou alias Minach doprovází na klavír.

Dvanáct skladeb vzniklo speciálně jen kvůli Bongo Bonboniéře, zbývajících pět doplnili tvůrci z archivu. „Nejsou to Šmoulové nebo Dáda. Tohle album je poslouchatelné pro děti i rodiče,“ říká Přemysl Štěpánek z Indies Scope. Cédečko stojí v obchodech 299 korun.