Monínec rozšířil trať, na Hůrce nabízejí noční lyžování | e15.cz

Monínec rozšířil trať, na Hůrce nabízejí noční lyžování

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zásadní novinky pro zimní nadšence v Táboře a okolí čekají hlavně na běžkařských trasách.

Vyznavače bílé stopy letos přivítají na Jistebnicku a Mladovožicku nové tratě. Sjezdaři se zase v lyžařském středisku na Monínci dočkají lepšího servisu.
Podle Hydrometeorologického ústavu má první víkend v prosinci jen slabě sněžit. Noční i denní tepoty ale zůstanou pod nulou. Taková předpověď nejvíc nahrává Jaroslavovu Krejčímu, majiteli sjezdovky na Monínci. „Díky sněhovým dělům jsme schopní pro lyžaře připravit dobrý podklad. Když bude mrznout, můžeme o víkendu spustit provoz. Ideální stav ale nastane, až bude dost přírodního sněhu, aby se s tím technickým mohl spojit,“ říká Krejčí. Na sjezdovku na Monínci jezdí pravidelně Zuzana Wernerová z Tábora. Někdy i v týdnu po práci. Autem to má pohodlně přes Borotín zhruba půl hodiny.
Oceňuje novinky, které pro lyžaře na Monínci připravili. „Rozšířili jsme trať a koupili druhou rolbu, abychom stíhali lépe upravit sjezdovku mezi denním a večerním lyžováním. Větší je i parkoviště. Vejde se na něj až o sto aut víc,“ popisuje Krejčí.
Podle něj některým nevyhovuje přemostění, které je součástí sjezdovky. Hlavně rodiče s dětmi se mu chtějí vyhnout. „Proto ho plánujeme na příští rok rozšířit na více než dvacet metrů, a také umožnit, aby se dalo objet. Letos to párkrát vyzkoušíme,“ slibuje provozovatel.
Jmenuje přitom další novinky platné pro tuto sezonu. Děti od čtyř do šestnácti let budou při zakoupení skipasu automaticky pojištěné u Evropské pojišťovny. V Jetřichovicích těsně pod Moníncem přibude další půjčovna lyží. Kdo vyplní jednoduchý formulář, získá věrnostní kartu. Levnější tak bude mít například jídlo a další služby, které na Monínci rozšiřují i u lyžařské školy. Menší sjezdovky na Táborsku nemají letos čím překvapit. Jejich provozovatelé jsou spíš rádi, že při nedostatku peněz provoz udrží.
„Jsme připravení. Až napadne dost sněhu, stačí jen zavěsit kotvy,“ říká Miroslav Grunt z Horních Koutů blízko Mladé Vožice.
Přeje si na další sezony zavedení permanentek, umělého osvětlení i zasněžování. „Zatím na to nemáme peníze. Zatěžují nás i vandalové. Letos nám třeba někdo ustřihl kabel mezi devátým a desátým sloupem. Ve sběrných surovinách za něj dostane dvě stovky, tady ale udělal škodu za deset tisíc,“ stěžuje si Grunt z občanského sdružení Svazu tělovýchovných služeb.
Na sjezdovce v Horních Koutech mohou lyžaři jezdit po rolbou upravených trasách.
Tu sice nemají na Hůrce před Jistebnicí, ale nabízejí noční lyžování za umělého osvětlení. „Už máme za sebou brigádu. Jak napadne dost sněhu, spustíme provoz,“ slibuje Jiří Vavřík.
Zato ctitele bílé stopy čekají změny. Protože se běžkařské tratě na Jistebnicku a Mladovožicku těší čím dál větší oblibě, snaží se jejich provozovatelé každý rok zlepšit podmínky. „Prodloužili jsme délku tras upravených rolbou na třiapadesát kilometrů,“ říká Miroslav Kubec ze společenství Čertovo břemeno.
Do sítě zjednodušených a nově značených cest kolem Jistebnice, Cunkova, Borotína nebo Aleniny Lhoty, se mohou běžkaři dostat na lyžích už z Tábora. Nástupní místo je na Pražském sídlišti za Otavanem. Až do Borotína dorazí, mají na výběr ze tří typů okruhů. Některé jsou upravené traktorem, jiné zase rolbou. Jde na nich lyžovat i bruslařským stylem. Nově vytyčená cesta povede do Veletína. „Je to zajímavé místo a hlavně tam mají lidi oblíbenou hospůdku Za pecí. Mohou u ní zaparkovat a přímo nastoupit do stopy. U dalších nástupních míst budou nové informační panely,“ vysvětluje Kubec. Podle zkušeností běžkařů se vyplatí udělat si na Jistebnicko celodenní výlet. Hlavně díky občerstvení v mnoha hospodách na okruzích, kde si mohou odpočinout a načerpat síly. Kvůli vysokým nákladům na údržbu turistických tras je společenství Čertovo břemeno závislé na penězích zvenčí.
„Pomáhá nám krajský úřad, ale pořád musíme shánět i sponzorské dary. Štědří jsou i samotní běžkaři. V minulých letech přispívali do kasiček, které byly v hospodách. Ale majitelům tohle vybírání komplikuje práci, takže jsme nově zřídili pro příspěvky účet,“ svěřuje se Kubec.
Tratím kolem Jistebnice bude letos sportovně konkurovat oblast přírodního parku Polánka nedaleko Mladé Vožice. „Abychom měli kvalitní stopy, koupili jsme skútr. Upravovat je budeme hlavně na víkend,“ říká Ludmila Dvořáková z občanského sdružení Polánka. Přiznává, že inspirací je pro ni práce Jistebnických. „Sama jsem běžkařský nadšenec. Po třech letech jsme našli systém, kudy by měly trasy vést. Někde byly často zafoukané sněhem, jinde vše záviselo na jednání s vlastníky pozemků,“ vysvětluje.
V sobotu 4. prosince pokřtí skútr a oficiálně nové trasy otevřou. Mají více jak pětapadesát kilometrů. Vedou různě po Dolnohořicku a Smilovohorsku.
Dvořáková si uvědomuje, že jsou v oblasti turistickým duchem téměř nedotčené. „My se ho sem ale snažíme vnést. Hodně hospod si ještě nezvyklo, že kolem nich běžkaři proudí, ale věřím, že díky kvalitně upravovaným stopám jich ještě přibude. Připravené budou hlavně na víkendy,“ slibuje. Zatím si ale nemůže dovolit drahou rolbu, aby na Polánku mohli vyrazit i milovníci techniky bruslení.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video