Mostečanům se vrátí zmizelé město | E15.cz

Mostečanům se vrátí zmizelé město

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé dostanou šanci projít se ulicemi starého Mostu, který už neexistuje. Uvidí je v parku miniatur, který vznikne za dva roky.

Náplastí na dosud bolavou vzpomínku na zbořené město má být pro Mostečany park miniatur historických budov. „Ani ve snu bych nevěřil, že ještě někdy uvidím dům, kam jsem chodil do hudebky a obchody, kam jsme jezdívali nakupovat,“ těší se dvaašedesátiletý František Novák, rodák z Mariánských Radčic, který ve starém Mostě prožil nejkrásnější léta.

Půjde o kopii původního města, které muselo v sedmdesátých letech minulého století ustoupit těžbě hnědého uhlí. MiniMost vyroste za dva roky mezi převezeným děkanským kostelem a budoucím jezerem Most. To vzniká od loňského října v místě vytěženého lomu Ležáky.
„Na přípravě spolupracujeme s německým městem Oederan, které má s podobným skanzenem letité zkušenosti,“ uvedla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

V německém parku je už dnes model přesunutého kostela z Mostu. „Teď už i s novým posuvným zařízením a originálními hlasovými nahrávkami z velína při jeho transportu před čtyřiatřiceti lety,“ doplnil jednatel Euroregionu Krušnohoří František Bína.
O peníze na stavbu MiniMostu za desítky milionů korun žádá město Evropskou unii z programu přeshraniční spolupráce. Když dotaci získá, mohl by být park miniatur částečně zprovozněný za dva roky.

Miniměsto zabere dva hektary plochy. Nejprve do něj tvůrci umístí osmatřicet replik podle mapy z roku 1953, v poměru jedna ku pětadvaceti. Součástí bude i tramvajová a železniční trať s fungujícími modely vlaků, makety důlních strojů a ukázky povrchových lomů před těžbou i po ní. Kromě Mostu tu návštěvníci najdou i makety jiných, existujících památek regionu, například ústecký hrad Střekov, památník v Terezíně nebo lanovku na Komáří vížku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.