Muzeum zaútočí na emoce lidí | E15.cz

Muzeum zaútočí na emoce lidí

Interiér muzea na Chlumu čeká po roce provozu rekonstrukce. Vznikne moderní expozice, která přenese návštěvníky na bitevní pole.

Nová přístavba Památníku bitvy 1866 na Chlumu u Hradce Králové necelý rok po otevření nepřipomíná místo, které má lákat turisty z celé Evropy. V létě se budova za bezmála třicet milionů korun přehřívá. Navíc expozice věnovaná rakousko-pruské válce je zastaralá.

Vedení Muzea východních Čech v Hradci Králové to chce změnit. Plánuje rekonstrukci interiéru za pět a čtvrt milionu korun.

„Při letošním výročí bitvy zůstane v muzeu vše při starém,“ řekla ředitelka Muzea východních Čech v Hradci Králové Naďa Machková Prajzová s tím, že práce uvnitř budovy ze skla a oceli začnou na podzim a skončí do konce letošního roku.

Nyní jsou v muzeu hlavně vitríny s výstrojí tehdejších vojáků nebo třeba nálezy z bojiště.

Expozice zavede
diváky na bojiště

Předělaný vnitřek muzea má návštěvníkům živě přiblížit, co se v létě roku 1866 na bojišti u obce Chlum vlastně dělo, co prožívali obyčejní vojáci. Muzeum bude mít tři části, a to vestibul, výstavní expozici a audiovizuální sál. „Především v interaktivní výstavní expozici budeme působit na emoce lidí. Na první zastávce věnované jízdě se návštěvníci vyhoupnou do sedla koně. Potom se z nich stanou obyčejní pěšáci. Vyzkouší si, jak se nabíjely dobové pěchotní pušky, čímž si snadno zapamatují rozdíl mezi předovkou a jehlovkou, která se nabíjela zezadu,“ vysvětlil výtvarník muzea, architekt Radek Polívka, který ve spolupráci s autorem budovy navrhl nový interiér.

V plánu je i vybudování modelu stodoly, ve které budou lidem svištět kolem hlavy kulky.
„Projekce v této části expozice diváka přenese na bojiště, kde pocítí i strach a beznaděj obyčejného vojáka. Mělo by to být jedno z největších lákadel muzea,“ uvedl Polívka s tím, že nebude chybět ani výhled na bojiště přes historickou plastickou mapu, zastavení u dělostřelců a informační kiosek, kde návštěvníci najdou potřebné informace. „Informačních kiosků bude v muzeu více. Na své si přijdou děti i badatelé. Za audiovizuálním sálem budou dva kiosky, kde si lidé budou moci vyhledávat třeba ze seznamů padlých vojáků, zbraní či památníků na bojišti,“ upozorňuje Machková.

Zásadní změnou projde i vestibul muzea, který se přehřívá. Na klimatizaci totiž nezbyly peníze. „Pod skleněnou plochu střechy, přes kterou se zahřívá dlažba, chceme umístit desky a pod ně vlajky rakouské a pruské armády. Návštěvníci je tak budou mít nad hlavami,“ vysvětlil Polívka.

Ve vestibulu vyroste vojenské ležení. Již při vstupu tak bude návštěvníkům jasné, že nepřišli do obyčejného muzea. Věci si budou odkládat do skříněk, ve kterých bude i výzbroj tehdejších vojáků. Lákadlem bude i nový model bitevního pole.

Provizorní řešení končí

„Současnou expozici vnímám jako provizorní řešení. Rozhodně neodpovídá představám, se kterými jsem stavbu navrhoval. Je to nepochybně daň tlaku na otevření muzea k loňskému výročí bitvy,“ řekl autor projektu budovy, architekt Jan Hochman, s tím, že si cení rozhodnutí vedení muzea celou věc dotáhnout do konce.

„Jsem rád, že vedení muzea se mnou rekonstrukci konzultuje. Jejich vize se přibližují účelu, pro který jsem přístavbu navrhl,“ uvedl Hochman.
Podle historika Lubomíra Tanzmanna by památníku druhé největší bitvy devatenáctého století, která mimo jiné předznamenala i sjednocení Německa, měla být věnována velká pozornost. „Bojiště by se mělo zařadit mezi moderní evropská muzejní centra,“ uvedl.
Vedení hradeckého muzea odmítlo, aby rekonstrukce byla za každou cenu hotová do letošního výročí bitvy 3. července.
„Nechtěla jsem se podřizovat letošnímu výročí, ale tomu, aby konečná podoba byla co nejkvalitnější, proto jsme termín posunuli do konce letošního roku,“ dodala Machková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!