Na les si počká jedna generace | E15.cz

Na les si počká jedna generace

Na poli u mrtvého ramene Moravy na okraji Olomouce vznikne nový les. Růst bude desítky let.

Než vznikne z malých stromků hustý les, trvá to zhruba třicet let. Za tu dobu se v Česku vystřídá jedna generace lidí. Ta, která přichází na svět teď v Olomouci, tak poroste stejně jako třiatřicetihektarový les v Holici. Dělníci ho tam začnou sázet příští rok.

Založit nový les mezi ulicí Šlechtitelů a čističkou odpadních vod je složitější než třeba vysázet městský park nebo alej. „Tam už se dávají i desetileté vzrostlejší stromky. V Holici budeme sázet mnohem menší lesnické výpěstky. Jen malá část stromů bude starší a vzrostlejší, aby tvořila krajinu,“ uvedla Ludmila Žaláková z odboru zeleně a rekreace olomouckého magistrátu.

Nový les bude lužní, jak je typické pro nivu řeky Moravy. Tvořit ho budou javory, jasany, olše a vrby.
Projektanti rozdělili Holický les na přírodní a rekreační části. Plánují i různá hřiště s přírodním povrchem, zpevněné cesty a dvě jezírka ke koupání. „Budou tam také piknikové louky a síť stezek pro cyklisty a in-line bruslaře,“ uvedl mluvčí radnice Ivan Rašťák. Na ostrově uprostřed Moravy navíc vznikne biocentrum pro vzácné živočichy a rostliny.

Dlouhé čekání

Holický les, který vyroste v záplavovém území, se má v budoucnu stát častým výletním a rekreačním místem Olomoučanů. Prosadili si ho především lidé z Holice. Uvítají jej ale také obyvatelé přilehlých Nových Sadů. „Bude to pro nás určitě blíž než do parku a bude to také trochu něco jiného, přírodnějšího. Jestli se toho ale dočkáme. Za tu dobu, než les vyroste, už taky můžeme bydlet úplně jinde,“ uvažuje Olomoučan Lukáš Fiala.

Cena stromů, cyklostezek a vyčištění koryta Moravy se vyšplhá až na sto milionů korun. Olomoučtí radní předpokládají, že na to většinu peněz získají z evropských dotací. Dalším příjmem bude pro město i těžba štěrkopísků při stavebních úpravách jezírek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!