Na skálu výtahem. Za rok | E15.cz

Na skálu výtahem. Za rok

V centru Mladé Boleslavi chystají unikátní výtah. Spojí centrum s oblastí u řeky Jizery.

Zaměstnanci Česany i obyvatelé Ptácké ulice si příští rok polepší. Rychleji se dostanou do středu města. Radní nechají na tamní skále vybudovat výtah.
Bude za zastávkou na Ptácké ulici, naproti mostu do Čejetic. Lidi vyveze ke staré vodárenské věži na konci Bělské ulice.
„Přijde mi to jako skvělý nápad, protože když chci jít na oběd do centra, musím jít po dlouhých a strmých schodech nebo jedu autem,“ řekl zaměstnanec Česany Jindřich.
Jednodušší cestu do centra by uvítala i Božena Sliváčková, která bydlí na Ptácké ulici. „Už nemůžu na nohy a dcera bydlí na Mírovém náměstí. Cesta k ní je pro mě náročná. Proto mě vozí autem, abych nemusela po schodech. Za výtah bych byla ráda, jen ho musí někdo hlídat, aby ho nezničili vandalové,“ mínila Sliváčková.
Výtahová šachta bude vysoká osmnáct a půl metru. Zdviž unese dvě tuny a do její kabiny se vejde maximálně dvacet lidí. Konstruktéři pamatovali i na maminky s kočárky a invalidy.
„Parametry výtahu se mohou ještě nepatrně měnit,“ upozornil šéf stavebního odboru a rozvoje města Bohuslav Devátý. Město mělo původně v plánu stavbu výtahu v loňském roce. Projekt zbrzdil plán na úpravu okolí. „Nejprve opravíme Ptáckou ulici. Rádi bychom začali už v příštím roce,“ řekl primátor města Raduan Nwelati.

Most pro všechny

Radní chtějí rekonstrukci rozdělit do několika etap. Jednou z nich je i nový most přes Jizeru. Vznikne vedle stávajícího směrem po proudu řeky. Po obou stranách povede pruh pro cyklisty a po jedné straně chodník pro pěší. „Most má být hotový do konce roku 2011. Nové překlenutí Jizery umožní státní dotace ve výši pětasedmdesáti milionů korun. Z boleslavského rozpočtu půjde dvaatřicet milionů,“ uvedla tisková mluvčí boleslavského magistrátu Hana Koišová.
Od Ptácké ulice bude vyvýšený, aby pod ním mohla Škoda auto postavit cestu, která spojí pozemky automobilky, které leží na obou březích řeky.
„Jsem ráda, že město plánuje postavit nový most. Jsem z Čejetic a jezdím tamtudy často. Jelikož je ten stávající jednoproudý, často čekám na semaforu. Hlavně, když v Česaně končí směna,“ řekla Lenka Splídková.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!