Nakupovat přes internet je rychlé. Když prodává podvodník, tak i drahé | E15.cz

Nakupovat přes internet je rychlé. Když prodává podvodník, tak i drahé

Karel Páral

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podvodníci lákali z lidí peníze přes internet. Škoda, kterou způsobili, dosahuje téměř půldruhého milionu korun.

Důvěřivým brali, sobě nadělovali. Ježíška ale veselého neměli, nad jejich podfuky sklapla klec. Tři podvodníky zadrželi několik dní před koncem roku olomoučtí kriminalisté.

Podezírají je, že prostřednictvím internetu nabízeli k prodeji mobilní telefony a herní konzole. Své zákazníky lákali na velmi výhodné ceny a za zboží si nechávali předem zaplatit na bankovní účet. Poté, co natěšený zákazník odeslal na účet peníze s vidinou výhodné koupě, pro ně však celá záležitost skončila.

Neskončila ale pro stovky podvedených lidí a policii, a tak nakonec všichni skončili ve vyšetřovací vazbě. Hrozí jim, že stráví až osm let za mřížemi.

Platba předem

Pětatřicetiletý Olomoučan Pavel si loni na podzim omylem „utopil“ svůj mobilní telefon a poohlížel se po novém, za nějž by nemusel utratit moc peněz. Rozhodl se hledat na internetu, na němž se velmi dobře orientuje.

„Především mi šlo o to, aby moje výdaje byly co nejmenší. Nadchla mě velmi výhodná nabídka, kterou jsem nalezl v jednom internetovém bazaru. To, že by cena v této nabídce byla podezřele nízká, mi v tu chvíli prostě nedošlo,“ vypráví Pavel.

Na jeho e-mailový dotaz se pisatel inzerátu ozval téměř okamžitě. „Snažil se vytvořit dojem, že má ještě jiné nabídky. Nakonec jsem jeho požadavku platby předem vyhověl a poslal jsem mu přes tři tisíce korun na účet,“ popisuje Olomoučan.

Až v momentě, kdy kliknutím myší definitivně odeslal peníze na cizí účet, si uvědomil, že si nepočínal příliš prozíravě. „Začalo mi to vrtat hlavou. Napsal jsem mu další tři maily, ale prodávající už se neozval,“ uzavírá Pavel svůj příběh, který je tolik podobný stovkám dalších. Stopy k jejich rozkrytí vedly do Přerova ke jménu Tomáše Rybaříka.

Už loni v červnu se toto jméno objevovalo v médiích. Byl celostátně hledaný. Podvody pokračovaly a kriminalisté zjistili, že se ve skutečnosti jedná o skupinu celkem tří kompliců z Přerova, kteří okrádali pomocí internetu důvěřivce z celé republiky.

Na sklonku roku policisté podvodníky zatkli. Pátrání ale nebylo jednoduché a zabralo celkem tři čtvrtě roku. „Bylo složitější v tom, že ostatní dva muži Rybaříka ukrývali na různých místech. Neustále měnili telefonní čísla, střídali telefonní budky a jeho samotného převáželi z místa na místo. Obrazně řečeno si z něj částečně udělali bílého koně,“ říká vyšetřovatel případu Pavel Schweiner.

Kriminalistům bylo čím dál jasnější, že hledaný třiatřicetiletý muž za případy nestojí sám, ale dělá práci za někoho jiného. Když ho v prosinci nakonec na jihu Moravy objevili, byl promrzlý a bez peněz. Zanedlouho nedlouho zatkli v Olomouci i oba pětadvacetileté komplice. Ti se na rozdíl od Rybaříka věnovali podobné činnosti už předtím.

„Prodávali fiktivní zboží na internetu, jeden z nich je podezřelý z pojistných podvodů a druhý je v podmínce za jinou než majetkovou trestnou činnost,“ upřesňuje kriminalista.

Hluchý telefon

Spolupráce mezi podvodníky se odehrávala podle zavedeného schématu. „Rybařík zřizoval účty u bankovních ústavů, další dva pak vyvěšovali inzeráty na stránky a komunikovali s poškozenými. Po přijetí platby na účet komunikaci zcela přerušili. V některých případech všichni dělali všechno, pak dali toho „hlavního“ stranou a nechali ho jen zakládat účty. Zbytek obstarávali sami,“ vysvětluje policista. Peníze, které muži získali, pak utráceli.

Jejich počínání jim usnadňovala důvěřivost lidí, kteří do klávesnice vyťukávali tisícové částky a čísla účtů, aniž by si zjistili, komu obnos vlastně posílají. „Platbu předem odůvodnili tím, že s dobírkou mají špatné zkušenosti. Pokud se třeba kupující zeptal na osobní odběr, přišly na řadu výmluvy, že jsou na služební cestě mimo republiku nebo že jsou pracovně zaneprázdnění,“ říká kriminalista, na jehož stole se postupně hromadily dokumenty se jmény podvedených lidí. A zároveň se plnila internetová diskusní fóra případy, které se vzájemně podobaly.

Podvodník vyhrožoval

„Narazil jsem na inzerát na prodej zánovního telefonu za cenu 3500 korun pod jménem Tomáš T. Pána jsem kontaktoval a po jeho ujištění, že se nejedná o žádný podvod, jsem zaplatil na účet požadovanou sumu a čekal na telefon. Pan T však přestal reagovat na mé e-mailové dotazy, jestli už přístroj odeslal. Když jsem nakonec zkusil i telefonní číslo, které bylo uvedeno v inzerátu, bylo hluché. Tak jsem začal pátrat na internetu,“ píše v jedné z diskusí postižený, který záhy narazil na internetu na podobné případy. „Tam se ale jednalo o jakousi Andreu a celá situace byla velmi podobná té mojí. Dokonce i sloh a skladba inzerátu byla dost podobná. Napsal jsem tedy panu prodávajícímu, že vím, že je podvodník, a ať mi vrátí peníze,“ píše muž.

Dostalo se mu jen ne zrovna slušné odpovědi. „Byla to jeho první komunikace poté, co jsem zaplatil, takže jsem viděl, že je to nejspíš trefa,“ dodává podvedený diskutující. Na jeho výzvu na internetu, aby všichni podvedení podali hromadná trestní oznámení, přišla ještě vulgárnější odpověď s výhrůžkami.

Půldruhého milionu

Z Olomouckého kraje byly podvedených desítky. Ale protože internet nezná hranice, podařilo se podvodníkům napálit spousty lidí z celé republiky. „Poškozených je přes čtyři sta čtyřicet, ale ani toto číslo není konečné. Stále se ještě ozývají další oklamaní lidé z celé republiky. Způsobená škoda prozatím přesáhla částku 1 400 000 korun. Ale ani tato částka není konečná,“ míní mluvčí olomouckých policistů Marie Štrbáková.

„Kriminalisté sdělili pachatelům, které zadrželi v Olomouci, obvinění pro trestný čin podvod. Na návrh státního zástupce a z rozhodnutí soudce okresního soudu jsou nyní všichni zadržení ve vyšetřovací vazbě. V případě prokázání viny jim hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi,“ dodává Štrbáková.

Podvody na internetu se množí. „Je to zajímavé, lidé jsou někdy zkrátka nepoučitelní. Někteří pachatelům poslali třeba osm tisíc. Lidé stále více nakupují na internetu a většinou samozřejmě mají dobré zkušenosti. Zároveň dnes ale strmě narůstá internetová kriminalita,“ tvrdí policista.

Jaké jsou tedy rady? Samozřejmě vůbec nejlepší je nic takto neposílat. Kupující si například může vyžádat sken občanského průkazu, kde se zaškrtají citlivé údaje, a část smlouvy o účtu.

Internetový prodej dnes „frčí“ a lidé by si měli dávat podle odborníků pozor na to, jestli s nimi firma jedná seriózně. Rozhodně to neplatí pro všechny. Svědčí o tom i kontroly, které loni dělali zaměstnanci České obchodní inspekce.

„V loňském roce jsme v Olomouckém kraji provedli pětasedmdesát kontrol a určitou závadu naši kontroloři objevili v dvaasedmdesáti případech. Tak vysoké procento jsme zjistili proto, že se jednalo o předem vytipované provozovny, které jsme už předtím většinou předběžně monitorovali na internetových stránkách,“ uvádí ředitel olomouckého inspektorátu Mojmír Bezecný. Dodává, že z celkového počtu internetových obchodů je závadová zhruba každá pátá provozovna.

Pokuty v desetitisících

Největší nedostatky podle něj spočívaly v uvádění neúplných údajů, neoznačení provozovatele nebo poskytování nepravdivých informací. Často chybělo IČO, adresa prodejce nebo byl špatně uvedený obchodní název. „Inspektoři udělili čtyřiatřicet pokut na místě ve výši jednačtyřiceti tisíc korun. V osmatřiceti případech jsme vedli správní řízení,“ podotýká Bezecný.

Někdy se stane, že kontroloři předají záležitost policii. „Měli jsme případ na Jesenicku, kde jsme objevili nabízení alkoholu na internetu. To je ale zakázané, protože si jej může koupit mladistvý,“ dodává Bezecný.

Autor: Karel Páral

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video