Nechat zmizet Samsona? Jednoduché | E15.cz

Nechat zmizet Samsona? Jednoduché

Kristýna Vosátková

Radek Bakalář z Budějovic patří mezi nejúspěšnější české kouzelníky. Zúčastnil se třiadvaceti soutěží. A všude vítězil.

Nemá rád slovo kouzelník. Mnohem radši by byl, kdyby se o něm mluvilo jako o čarokněžníkovi.
Svá vystoupení dělá Radek Bakalář podle nálady. Říká, že vše stojí na detailech. Aby mohl soutěžit mezi dospělými, dal se v sedmnácti letech zplnoletit. Vyhrál všechny soutěže, kterých se zúčastnil. Vlastní tři mistrovské tituly a ze všeho nejvíc si váží ceny Posun magie do 3. tisíciletí.
Znám Radka několik let. Jako malý kluk nechával na dětském táboře mizet pingpongové míčky a hádal karty. Teď jsou jeho kouzla jiná. Mají děj a jsou plná emocí. Možná, že se právě z něj vyklube český David Copperfield, který lidem jednou ukáže budějovické náměstí bez Samsonovy kašny.

Vymyslel jsi sám nějaké kouzlo? V tuhle dobu už nikdo žádné nové kouzlo nevymyslí, všechna jsou už objevená. Stačí ale pozměnit pár věcí a v závěru to samé kouzlo vypadá úplně jinak. Vždycky záleží na fantazii toho, kdo trik dělá.

Na co se v nejbližší době chystáš? Chtěl bych udělat velkou tanečně kouzelnickou show, ve které se bude prolínat divadlo, tanec a kouzla.

Co tě vlastně ke kouzlení přivedlo? Když mi bylo osm let, viděl jsem ve škole vystoupení kouzelníka. Moc se mi líbilo, jak se na něj všichni dívají. Byl jsem třídní šašek a chtěl to samé. Šel jsem do knihovny a půjčil si knihu kouzel.

Takže jsi začínal úplně sám? Ano, začínal. Kouzlil jsem doma rodičům a ve škole spolužákům. Naučil jsem se jednoduchá kouzla s kartami, sirkami nebo šátky. Pamatuji si, jak jsem mamce tenkrát rozstříhal její oblíbený šátek a dostal strašně vynadáno.

Později jsi už měl učitele? Neměl a je to jedině dobře. Nemám rád školu, a kdyby mi někdo říkal, co a jak mám dělat, tak by mě to přestalo brzy bavit.

Dokázal bys třeba nechat zmizet Černou věž? Kdybych na to měl prostředky, tak ano. Ale mnohem víc než Černá věž mě láká Samsonova kašna. Lidé by stáli kolem, kašna by najednou byla pryč a dokonce ani z leteckého pohledu by vůbec nebyla vidět.

To není možné. Ale je. Vlastně je to celkem jednoduché. V knihách pro začátečníky jsou základní principy většiny kouzel a je na každém, jak to kouzlo ztvární. Někdo zůstane u zmizení skleničky, Copperfield nechal zmizet Orient express.

Líbí se ti kouzla Davida Copperfielda? Samozřejmě. Je pro mě velkým vzorem. Začínal od nuly a tvrdě na sobě pracoval. Je perfekcionista. Jeho kouzla jsou moderní, mají děj, jsou plná emocí.

Jezdíš po soutěžích. Máš tři mistrovské tituly. To už patříš ke špičce ve svém oboru. Doufám. Snažím se kouzla dělat jinak a dívat se na ně z pohledu laika tak, aby kouzlo zůstalo kouzlem. Když čaruji před odborníky, je to úplně jiné. Oni vědí, co se za vším skrývá, a o to těžší je se zalíbit. Naštěstí se mi to daří a vyhrávám.

Na kolika soutěžích jsi byl? Zúčastnil jsem se třiadvaceti soutěží a ve všech se mi podařilo zvítězit.

Jde ti i tanec. Miluji tanec. Momentálně jsem jediný, kdo v České republice kouzlí a tancuje zároveň. Nepoužívám hudbu jako podklad. Kouzla směruji do hudby tak, že se stávají její součástí a bez ní by nedávala smysl. Za propojení kouzel a hudby jsem získal cenu Posun magie do 3. tisíciletí.

Máš nějaký čarokněžnický sen? Byl bych moc rád, kdyby se změnil současný pohled diváka na kouzelníka jako takového. Je to svým způsobem umění. Každý si u slova kouzelník vybaví stereotyp – králíka v klobouku. Ale kouzelník není králík. Dnešní magie je úplně jiná. Také bych jednou chtěl uspořádat soutěž pro mladé kouzelníky.

KOUZELNÍK RADEK BAKALÁŘ:

1. Narodil se 24. září 1987 v Českých Budějovicích.
2. Vystudoval střední školu obchodní.
3. Má za sebou 23 soutěží v kouzlení. Všechny vyhrál.
4. Nejvíc si cení výhry v soutěži Ještědský krystal 2009. Řekli mu tam, že kouzelník jako on se rodí jednou za 30 let.

Autor: Kristýna Vosátková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!