Nedýchejte, útočí smog | E15.cz

Nedýchejte, útočí smog

V posledních týdnech bojují Opavané se spoustou prachu v ovzduší.

Sotva se začalo topit, měřiče meteorologů bijí na poplach. Podíl polétavého prachu se vyšplhal i na dvojnásobek povoleného denního limitu. Od října zažila Opava už více než dvacítku smogových dní.
Opava bojuje s prachem dlouhodobě. Limit padesáti mikrogramů prachu na metr krychlový ovzduší v zimě překračuje pravidelně. Loni v prosinci hodnoty prachu limit předčily skoro čtyřnásobně, letos v lednu byly dokonce na šestinásobku. Podle letošních měření na jednašedesáti místech je Opava devatenáctá nejhorší. Před ní jsou jen místa v ostravsko-karvinské oblasti, Kladno a Brno. „Ovzduší nejvíce zatěžuje doprava a lidé, kteří topí v domcích,“ říká Pavel Zdrálek z odboru životního prostředí. Nejhorší vzduch dýchají lidé kolem cest, jako je Krnovská, Ratibořská, či Těšínská. Ale také v zástavbách rodinných domků.
Smog prokazatelně zhoršuje zdraví. V obdobích znečištění lékaři předepisují mnohem více léků. „Nejvíce ohrožené jsou děti a starší lidé,“ uvedl hygienik Pavel Jiříček s tím, že by tyto skupiny měly omezit venkovní pobyt.

Když se začne topit, je to poznat Kromě odborníků počasí či smog v Opavě sledují i amatéři. V Kylešovicích už několik let zaznamenává teplotu, škodlivé látky v ovzduší, vlhkost i směr větru Břetislav Onderka.

Úplně na konci Opavy na zahradě jednoho z domků stojí nenápadná dřevěná budka s krytými okny. Je přesně dva metry nad zemí a uvnitř i zvenčí skrývá spoustu čidel a senzorů. Amatérský meteorolog Břetislav Onderka má díky ní přesné informace o teplotách, větru, vlhkosti i čistotě vzduchu v Opavě. A nenechává si je pro sebe, všechna data lidé najdou na internetu.

Jak vás napadlo zřídit si meteostanici? Počasí byl můj koníček, a proto jsem si pořídil domácí meteostanici. Ze záliby se však postupně stala vášeň. Kamarádi a známí si ze mě udělali informační kancelář o počasí. Tak jsem dostal nápad zřidit si amatérskou meteostanici se vším všudy. I s napojením na internet, aby co nejvíce lidí vědělo o aktuálním stavu počasí v Opavě a okolí.

Co všechno měříte? Stanice měří znečištění oxidu dusíku, síry a polétavého prachu. Poskytuji aktuální informace o počasí v Opavě a všechny naměřené údaje archivuji, takže si je každý může najít i zpětně. Díky spolupráci s firmou Opavský bezdrát na webu lidé najdou i aktuální záběry pěti webových kamer rozmístěných po celé Opavě.

Má Opava čisté ovzduší? Někdy jsou výsledky měření opravdu hodně smutné. Hlavním problémem jsou auta a topeniště, když se začne topit, je to poznat. Je rozdíl topit třeba dřevem, plynem či PET lahvemi. I laik to podle barvy, zápachu a kouře pozná.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!