Nejlepšího trenéra dorostu mají v Přerově | E15.cz

Nejlepšího trenéra dorostu mají v Přerově

Fotbalový kouč Richard Švehlík z 1. FC Přerov získal cenu pro nejlepšího trenéra dorostu za rok 2009.

Na fotbalovém galavečeru Grassroots na pražském Žofíně přebral šéftrenér mládeže 1. FC Přerov Richard Švehlík (na snímku) cenu pro nejlepšího trenéra dorostu za loňský rok. Do jeho sbírky tak v polovině ledna přibylo ocenění, které svým podpisem stvrdil i legendární francouzský fotbalista a současný šéf UEFA Michel Platini.

„Bylo to překvapení. S mladším dorostem jsme sice soutěž vyhráli, ale je to jen divize. Někteří mládežničtí trenéři jsou se svými týmy víc na očích,“ říká Švehlík, který se v anketě dostal do společnosti trenérů z pražské Sparty a olomoucké Sigmy.

Jaký máte z ocenění pocit? Cenu vnímám spíš jako ocenění mé dlouholeté trenérské práce. Za jednadvacet let jsem v Přerově dosáhl už větších úspěchů než loni.

Které úspěchy máte na mysli? Nejvíce si cením práce s dorostenci v sezoně 2001/02. Nejlepší hráči tenkrát z týmu odešli, přesto jsme se málem dostali do nejvyšší soutěže. V baráži jsme podlehli Prostějovu, ale na domácí zápas přišly dvě tisícovky diváků. V roce 2004/05 jsme byli také krůček od postupu. Pracovali jsme s hráči, kteří zbyli a neodešli do celostátních soutěží. Vytvořili jsme soudržnou partu. To vnímám jako vrcholy své trenérské kariéry.

Do Přerova jste přišel z Pardubic. Jak jste se sem dostal? Šel jsem studovat do Olomouce a přijal jsem nabídku Přerovských strojíren. Ty hrály druhou ligu, stejně jako Pardubice, kde jsem působil. A už jsem v Přerově zůstal. Hrál jsem tady od roku 1983 do roku 1991. Trénovat jste ale začal už v roce 1989. Ano, prošel jsem si všechny věkové kategorie. Před dvěma lety jsem si vyzkoušel práci i s úplně nejmenšími, pěti až sedmiletými chlapci. Z toho jsem měl obrovskou radost. Není nic hezčího, než sledovat, jak vám ti kluci rostou pod rukama. Když se dnes na ně přijdu podívat, předvádějí velmi dobrý fotbal.

Jaký je optimální věk pro začátek s fotbalem? V pěti, šesti letech. Ale ještě nejde o fotbal. Je třeba rozvíjet základní pohybové dovednosti, všestrannost. Potom, asi od jedenácti do čtrnácti let, přichází období zlatého věku. Kluci jsou nejučenlivější, rozvíjí techniku, přichází specializace na fotbal. Hráč se pozná až někdy v sedmnácti.

Jaké jsou největší rozdíly mezi trénováním přípravky, žáků, dorostenců a mužů? Pro nejmladší musí být trénink především hra. U žáků postupně přibývá technika, rozvoj rychlosti, síly. Trénuje se součinnost hráčů na hřišti. Ale nikdy by tam nemělo být tolik taktiky jako v dorosteneckém a mužském fotbale.

Co dělá z muže na lavičce dobrého trenéra? Člověk musí mít rád to, co dělá. Taky by měl ale mít v práci systém. Aby věděl, co, kdy, kde a jak trénovat. Důležité je i štěstí na hráče. A konečně musí dostat příležitost, třeba jako já v Přerově. Postupně jsem se vyvíjel. Když jsem začínal, byl jsem hodně ambiciózní a celkem neústupný. Teď se snažím víc naslouchat a komunikovat. I když někdy jsem pěkný rapl. Metoda cukru a biče je mi vlastní. Ale snažím se hráče vést k poctivosti. Nešidit trénink, maximálně jej využít.

Co nejvíce chybí přerovskému fotbalu? Je na škodu, že v Přerově existuje hned pět klubů, které mají žákovská či dorostenecká družstva v moravských či regionálních soutěžích. Určitě by fotbalu prospělo, kdybychom vybudovali silné výběrové celky v kategorii žáků i dorostu, které by fungovaly na výborné úrovni a byly konkurenceschopné v nejvyšších soutěžích na Moravě. Těžil by z toho i dospělý fotbal.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!