Nejluxusnější dům seniorů změnil majitele | e15.cz

Nejluxusnější dům seniorů změnil majitele

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejluxusnější dům seniorů v Čechách, Rezidence Classis v Průhonicích nedaleko Prahy, skončil ve veřejné dražbě a za 140 milionů korun získal nového majitele. Tuto vůbec největší transakci svého druhu v zemi a zároveň největší letošní veřejnou dražbu uskutečnila společnost Naxos, jeden z lídrů na realitním trhu. O areál na okraji průhonické vilové čtvrti včetně vybavení a pozemku se v aukci ucházeli dva zájemci.

V době, kdy Naxos na dražbě pracoval, projevilo zájem o dům seniorů více než dvacet subjektů. „Byl to zvláštní, unikátní předmět v insolvenci. Se zpeněžením takového zařízení v konkurzu zatím nemá realitní trh žádné zkušenosti a jde zřejmě o vůbec první takovou transakci v tuzemsku. Tedy pokud nepočítáme nedostavěné objekty s obdobným využitím, ale v mnohem nižším standardu,“ říká Libor Nevšímal, člen představenstva společnosti Naxos. Z peněz získaných vydražením budovy, jejího vnitřního vybavení a pozemků budou spláceny pohledávky věřitelů společnosti Residence Classis, která objekt vlastnila. Mezi těmi, kdo mají vůči této společnosti pohledávky, však bohužel nejsou nuceně vystěhovaní senioři. Ti se musejí domáhat svých pohledávek v insolvenčním řízení se společností Classical Management s. r. o., která je dceřinou společností Residence Classis a která mimo jiné zajišťovala veškerý servis spojený s pobytem seniorů v domově.

Senioři složili při svém ubytování v luxusním průhonickém domově stotisícové částky v podobě kaucí a jejich šance získat peníze zpět je dnes velmi malá a hlavně vzdálená. Insolvenční správce totiž zjistil, že tyto prostředky na účtech společnosti nejsou a že tedy nemohou být součástí majetkové podstaty. Management je v rozporu s podmínkami smluv použil na zcela jiné účely. Proto na členy tohoto managementu podal trestní oznámení pro podvod a porušení povinností při správě cizího majetku. Případ šetří policie a v nejbližších dnech by měl být vyšetřovací spis předán státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby. A tak zbývá seniorům určitá naděje, že bude-li při trestním řízení s podezřelými rozhodnuto o náhradě škod, mohou se částečného vrácení svých peněz dočkat.

#####Bydlení jako na zámku

První obyvatele přivítalo zařízení pro seniory v říjnu roku 2005. Jejich novým domovem se stal luxusní dům s veškerým komfortem. Žili si tu, jak se říká, „ jako na zámku“. „Zámecké“ ale byly i ceny. „Nájemné včetně veškeré péče se pohybovalo kolem 35 tisíc korun měsíčně, seniory odkázané na lůžko a čtyřiadvacetihodinovou péči přišel pobyt v tomto zařízení na 50 tisíc korun měsíčně. Během svého provozu však byl dům zaplněn z padesáti a méně procent,“ uvádí Libor Nevšímal. A to nestačilo ani na udržení provozu objektu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video