Nejsou místa ani zedníci | E15.cz

Nejsou místa ani zedníci

Sehnat zedníka v Karviné je problém. Firmy ale o čerstvě vyučené nemají zájem.

Denis Mesochoridis získal minulý rok výuční list jako zedník. Myslel, že sehnat práci v tak žádaném oboru nebude problém. Mýlil se. Firmy ho bez zkušeností nechtěly, a tak dnes pracuje jako vrátný.
„Stavařina mě bavila odjakživa. Už na základní škole jsem chtěl být architektem, ale nevyšlo to. Myslel jsem si, že jako zedník nebudu mít problém se uživit, protože o zedníky je mezi lidmi zájem. Když jsem ale školu dokončil, nestačil jsem se divit. Do firmy jsem sice nastoupil, ale po třech měsících přišla zima, zakázek ubylo, a vedení některé lidi propustilo. Mezi nimi jsem byl i já. Nějakou dobu jsem byl na úřadu práce, ale žádnou nabídku jsem ani odtud nabídka nepřišla. Ze čtyřiadvaceti se mi ozvaly tři, ale také z toho nakonec nic nebylo,“ popisuje Mesochoridis.
O dobré zedníky je přitom v Karviné nouze. Studenti, kteří by dobrými zedníky být chtěli, ale nemají bez zkušeností téměř šanci získat místo ve stavební firmě.
Ani zmíněné tři měsíce, po které pracoval u stavební firmy, se ke svému řemeslu nedostal. „Zeptali se mě, jestli bych si troufl už něco zkusit. Bez váhání jsem odpověděl, že ano, že už mám nějaké zkušenosti z praxe, kterou jsme měli na učilišti. Odpověď mých nadřízených mě ale velice překvapila. Prý vědí, jak to na takových praxích chodí. Než jsem se nadál, držel jsem v ruce koště a místo stavění domu jsem zametal. Kde mám teda ty zkušenosti nasbírat?“ ptá se Denis Mesochoridis. Nakonec našel práci mimo zednickou profesi. Je vrátným.

Zkušení zedníci jsou pro firmy jistotou

Firmy na Karvinsku dávají přednost zkušenějším řemeslníkům. „Jsme menší firma, proto pracuji buď sám, nebo jsme dva. Zakázek máme dost. Když potřebuji pomocníka, sáhnu většinou lidech, se kterými mám už dobré zkušenosti. Na druhou stranu u mladých záleží na tom, jak jim jde. Kdybych mohl, tak bych jim šanci i dal. Jsme malá firma a další pracovní sílu zatím nepotřebujeme,“ říká zástupce majitelky stavební firmy z Karviné Jiří Kondziolka.

Zednické povolání je stále méně populární

Podobná situace je i v další stavební firmě na Karvinsku. „Učni mívají při škole praxi přímo v naší firmě. Všechny si je ale nechat nemůžeme. Nové zaměstnance teď navíc nepřibíráme. Většina zedníků, kteří u nás pracují, byli už u zrodu firmy. Práce teď máme hodně. Například termíny pro zateplování domů už máme do konce roku zaplněné,“ sdělila jednatelka stavební společnosti Jana Otrubová.
Po ukončení základní školy si zednickou profesi vybírá stále méně mladých lidí z Karviné. „Letos nastoupilo na obory zedník a zednické práce čtyřiatřicet studentů. Za posledních deset let je ale zájem o tyto obory velmi malý. Děti ze základních škol se nejvíce hlásí na obory spojené s gastronomií a turismem. Jednak kvůli maturitě, a také se proto, že se podívají na stáže do zahraničí, kde se zdokonalí v cizích jazycích,“ potvrdila manažerka učiliště v Petrovicích u Karviné Michaela Pacanovská.

Dobrých zedníků není nikdy dost

Příval nových zedníků asi jen tak nenastane. Přesto by Karvinští dobré zedníky potřebovali. Často se totiž setkávají s těmi, kteří profesi pověst spíše kazí. „Potřebovali jsme opravit koupelnu. Nejprve jsme uvažovali, že to zkusíme sami, ale nakonec jsme najali zedníka. První den to nevypadalo nejhůř, ale hned druhý den ráno jsem se s ním ale rozloučila. Přišel do práce jaksi pod vlivem. Nakonec jsem po doporučení kamarádky najala jiného. Koupelna mě sice stála víc peněz, ale udělali jsme dobře,“ říká Ivana Záhoříková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!