Nejstarší loutky jsou už důchodci | E15.cz

Nejstarší loutky jsou už důchodci

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loutkové divadlo Radost slaví šedesát let. Loutky se z archivu přesunou na výstavu.

Říkají jim němé tváře. Na rozdíl od zvířat, která nesou stejné označení, se však dřevění panáčci z brněnského divadla Radost začnou pohybovat až v rukou loutkoherců.

„Za šedesátiletou dobu existence divadla jsme hráli asi 250 inscenací a z každé archivujeme zhruba pět loutek. Celkem jich tedy uchováváme asi dvanáct set,“ uvedl ředitel divadla Vlastimil Peška.

Jakmile divadlo přestane inscenaci hrát, končí svůj herecký život i loutky. „Pokud ale hrajeme po letech stejnou pohádku, vždy vyrábíme nové loutky, podle nových návrhů,“ vysvětlila vedoucí ateliéru a divadelních dílen Alena Křížová.

Výtvarník a režisér, kteří loutky vymýšlejí, si mohou vybrat z různých typů. „Základní loutkou je klasický maňásek. Dále jsou to javajky, které vodíme zespodu, marionety vodí loutkoherec na nitkách shora a manekýny před sebou,“ popsal Peška.

V archivu divadla jsou například šedesátiletí loutkoví veteráni Dlouhý, Široký a Bystrozraký. „Bohužel jsou hodně namačkaní ve skladu. Nyní jsme však získali peníze z Evropské unie a začínáme od 1. prosince budovat v areálu divadla pro naše loutky muzeum,“ dodal Peška.

Až do ledna 2010 mohou zájemci vidět loutky z představení z posledních deseti let na výstavě na hradě Špilberk.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.