Největší vltavský ostrov propojili architekti s pevninou lávkou. Po 100 letech nahrazuje přívoz | E15.cz

Největší vltavský ostrov architekti propojili s pevninou. Lávka po 100 letech nahrazuje přívoz

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Více než 130 metrů dlouhá, téměř čtyři metry široká a v nejvyšším bodě 40 metrů vysoká je lávka, která s pevninou propojila Lužec nad Vltavou, obec stojící na největším vltavském ostrově. Lávka určená primárně pro pěší a cyklisty nahradila přívoz.

 

 

Lužec nad Vltavou je obec nedaleko Mělníka v malebné lužní krajině řeky Vltavy. Od roku 1907, kdy byl vybudován laterální kanál mezi Hořínem a Vraňany, je Lužec jedinou obcí v Česku, která leží celým svým územím na ostrově. Ten je zároveň největším ostrovem na řece Vltavě.

Nová lávka, kterou navrhli Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek, je určená především pro pěší a cyklisty. Použít ji ale mohou i vozy integrovaného záchranného systému. Cesta z jednoho břehu na druhý se jim díky tomu zkrátí o téměř 17 kilometrů.

Lávka je dlouhá 130 metrů. Zavěšena je na ocelovém nosném pylonu, který dosahuje výšky 40 metrů. Díky nové lávce a realizované cyklostezce došlo k výraznému zlepšení napojení Labské cyklostezky na Prahu u Mělníka. Na lávku v hodnotě kolem 60 milionů korun přispěl Státní fond dopravní infrastruktury SFDI, Středočeský kraj a samotná obec.

Prohlédněte si fotogalerii:

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.