Nemocnice přijala jméno středověkého lékaře a tiskaře | E15.cz

Nemocnice přijala jméno středověkého lékaře a tiskaře

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemocnice stojí v Mladé Boleslavi bezmála 115 let. Ortopedické oddělení je tam sice o více než půlstoletí méně, funguje ale šestapadesát let.

O stavbě okresního špitálu, který vyrostl za zemské peníze s přispěním měst a obcí Mladoboleslavska, rozhodli představitelé města v prosinci 1888. Dělníci budovu dokončili o sedm let později. „Nemocnice byla slavnostně otevřená 1. října 1896,“ řekla mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková. Pacienti měli k dispozici chirurgický a infekční pavilon. V roce 1910 přibylo oddělení pro vnitřní choroby. Už za několik let bylo jasné, že kapacita nemocnice nestačí. Přesto zůstala beze změn až do třicátých let minulého století.
„Tehdy vzniklo pravé křídlo chirurgického pavilonu,“ podotkla Hamáčková.
K dalšímu rozšiřování došlo až na počátku osmdesátých let. V roce 1981 dokončili dělníci objekt pro oddělení ARO, urologie a nukleární medicíny. Budově dnešního interního oddělení, kde původně měla být léčebna dlouhodobě nemocných, je šestadvacet let. Systematická výstavba ale začala až v roce 1991. „Před sedmnácti lety jsme dokončili budovy centrálních služeb a porodnicko - gynekologické oddělení,“ dodala Hamáčková. Při otevření nové porodnice v únoru 1993 nemocnice dostala jméno středověkého lékaře a nejstaršího bratrského tiskaře Mikoláše Klaudiána. Od roku 2005 je akciovou společností. Jediným akcionářem je Středočeský kraj.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video