Neplatí dluhy. A je jich stále více | e15.cz

Neplatí dluhy. A je jich stále více

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet těch, kteří nechtějí nebo nemohou splatit půjčku, roste. Loni navštívil exekutor o pětinu více lidí než o rok dříve.

Čtyřiadvacetiletý Tomáš Barbirík si před čtyřmi lety vzal šestitisícovou rychlou půjčku. Neměl práci a potřeboval peníze. Když nemohl včas splácet, dluh začal velmi rychle růst. Skončilo to návštěvou exekutora. Na Opavsku každý rok podobný problém řeší tisíce lidí.
„Všiml jsem si inzerátu v novinách, kde nabízela úvěrová firma peníze ihned na ruku. Tak jsem tam zavolal, druhý den přijela paní, podepsal jsem smlouvu a ještě v ten den jsem dostal hotovost,“ popisuje Barbirík, jak snadno a rychle přišel k penězům.
Na splácení však neměl. Přišlo několik upomínek, úroky rostly. „Měl jsem každý týden splácet pětistovku, ani na to jsem neměl. Pak se to zvedlo na tisícovku. Po půl roce přišli do domu rodičů exekutoři,“ říká Barbirík.
Z šesti tisíc bylo sedmadvacet. Rodiče si na splacení museli půjčit a Barbirík jim to teď postupně vrací z výplaty.
Podobnou zkušenost zažívá čím dál více lidí. „Soudní exekutoři řešili loni o pětinu více případů než v roce 2009,“ uvedl místopředseda opavského okresního soudu Tomáš Kamrádek.
V roce 2009 soudní exekutoři v opavském okrese vymáhali 6596 pohledávek, loni měli už 8005 případů. A jen za letošní leden pak dalších 883 dlužníků.
„Úvěrové společnosti mají smlouvy se soukromými rozhodci, kteří jsou navázaní na exekutory. Všechny tyto firmy pak na dlužníkovi vydělávají. Je to obchod na hranici dobrých mravů,“ komentuje Kamrádek.
Jedná se o vymáhání dluhů ze spotřebních úvěrů. Lidé si půjčují na vybavení bytu i dovolenou. Nepotřebují k tomu nic víc než občanku. Podmínky jsou však nevýhodné a úroky vysoké. Podobné půjčky využívá stále více lidí.
Dluhy vymáhají firmy dvojím způsobem. Soudní rozhodnutí mohou vykonat přímo zaměstnanci soudu, kteří dlužníkovi zabaví věci či obstaví účet a plat. Nebo je s pověřením soudu vymáhá soudní exekutor, soukromník, který pracuje na živnostenský list.
Množství pohledávek, které vymáhá soud, je za poslední dva roky zhruba stejné a pohybuje se okolo tří tisíc sedmi set případů. Počet případů exekutorů se však loni zvýšil zhruba o patnáct set. Vymáhají pohledávky úvěrových společností, u kterých si půjčují lidé, kteří nedosáhnou na půjčku v bance.
„Dlužníků je v Opavě spousta. Nejhorší jsou půjčky od lichvářů, kteří půjčují jen formou ústní dohody. Podvodné půjčky jsme ale zatím nezaznamenali,“ komentuje mluvčí policie René Černohorský.
Kvůli dluhům se právě v lednu a únoru obrací na Občanskou poradnu opavské Charity více lidí. „Řešení závisí na stadiu jejich zadlužení. Pokud přijdou v začátcích, radíme dohodnout se na snížení nebo odkladu splátek. Čím více je dluh zanedbaný, tím méně máme možností. V těchto případech podáváme informace o možnostech oddlužení,“ uvedla Lucie Vehovská z poradny.

Dokážete splácet půjčené peníze?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video