Ničivé povodně proměnily sobotní pohodu v boj o majetek | E15.cz

Ničivé povodně proměnily sobotní pohodu v boj o majetek

Rozvodněná řeka Mandava a Pstružný potok ničily majetek a pocuchaly nervy lidem ve Šluknovském výběžku. Redaktoři Sedmičky sledovali řádění tisícileté vody v Rumburku a Šluknově.

Rodina Jansova právě vyrazila na dovolenou. Jeden telefonát a všechno bylo jinak. Stoupá tady voda, máte vodu na zahradě, dům sousedů už je skoro zaplavený. Jansovi se vracejí domů a snaží se zachránit co se dá. Řeka Mandava stoupla o několik metrů a zatopila domy v ulici Luční v Rumburku.

Když přijeli ke svému domu, čekal je obraz zkázy. „Nejdřív jsme začali vyklízet terasu přilehlou k domu, která byla už skoro zaplavená. Zadní dveře už nešly otevřít. Začali jsme vyklízet kuchyň a než jsme se dostali do obýváku, už byl z půlky zatopený. Snažili jsme se zachránit počítač a elektrospotřebiče. Voda strašně rychle nabírala na výšce a nakonec zaplavila celý dům. Nedalo se nic dělat,“ svěřiuje se Marcela Jansová se slzami v očích.

Povodeň není jen valící se voda. Bere s sebou všechno, na co cestou narazí.
„Všude plaval obsah vyplaveného septiku, táhnul se příšerný zápach. Na pomoc nám naštěstí přišla spousta kamarádů, přinesli i čerpadla. Hasiči ani nepřijeli,“ vypráví manžel Jansové.

Členové rodiny vytírají zbytky vody z obývacího pokoje. Na nábytku a zdech je patrné, že voda v domě dosahovala do výšky šedesáti centimetrů. Jansa vysvětluje, že koryto Mandavy je hluboké 3,5 metru. Voda ale dosáhla do výšky metrového plotu. To je 4,5 metru nad normál.

„Nemůžeme ani zatopit, abychom vysušili dům a nábytek, kotel je zatopený a dřevo uplavalo,“ dodává Jansa unaveně.
„Bydlíme tu šestnáct let a nikdy se nám nic takového nestalo. Ani ve snu by nás to nenapadlo. Je to hrůza, všechno je v háji. Jsme pojištění, ale uvidíme, jestli nám pojišťovna něco dá,“ říká Marcela Jansová.

Auto Sedmičky projíždí ve večerních hodinách Rumburkem a okolím. Lidé upozorňují, že u nemocnice a školy na křižovatce Sukova a U Nemocnice je to stále uzavřené. Redaktoři se tedy dál vydávají pěšky. Branou do místní školy proudí voda, přilehlými chodníky se dá jen brodit, silnice je zaplavená. Právě přijíždí hlídka městské policie a obhlíží situaci.

Na zpáteční cestě je ve Šluknově stále objížďka v ulici Dr. E. Beneše. Je jedenáct hodin v noci. Sobota, na kterou sever Čech jen tak nezapomene. Voda pomalu opadá, déšt se zmírnil. Spousta lidí ale nemá na spaní ani pomyšlení. Přemýšlejí, co bude dál a trápí je obava, aby se velká voda nevrátila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.