Nikdo neveřil. Teď má dvě děti | e15.cz

Nikdo neveřil. Teď má dvě děti

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Překonala předsudky lékařů. Irena Malá z Jablonce po náročné transplantaci porodila už druhé dítě.

Modrooká Lucie přišla na svět před dvěma měsíci. Drobná holčička, která ze všeho nejraději jí a spí, vypadá jako každé jiné mimino. Ale tak úplně obyčejná není. Zvláštní je totiž příběh, který se váže k ní samotné a především k její mámě Ireně Malé Svaté z Jablonce nad Nisou. Ta je jedinou ženou v České republice, která po náročné kombinované transplantaci orgánů přivedla na svět už druhé dítě.

Zákeřná cukrovka

Lucčina máma měla cukrovku od mládí. Před několika lety jí ale způsobila vážné doprovodné komplikace.
„Začaly mi selhávat ledviny, a tak jejich transplantace byla nevyhnutelná. Dostala jsem se k lékařům, kteří mi nabídli možnost kombinované transplantace ledviny a slinivky,“ vypráví Irena Malá.
Kdyby jí transplantovali jen ledviny, odstranili by lékaři následek cukrovky, ale kdyby odebrali i slinivku, zmizela by mladé ženě z těla i příčina nemoci. A tak souhlasila.
„Už si díky operaci nemusím nikdy píchat inzulin, nedržím žádnou dietu. Do konce života ale užívám imunosupresiva, což je nutné právě po transplantacích,“ vysvětluje Malá.

Poprvé to vyšlo

Když začala přemýšlet nad prvním dítětem, byla právě imunosupresiva největší překážkou. „Jejich úkolem je snižovat imunitu organismu, aby se tělo nebránilo transplantovaným orgánům. A ženám, které tyto léky užívají, nedoporučují lékaři otěhotnět, protože by mohly mít špatný vliv na plod. Zejména na jeho růst,“ popisuje Malá.
I přesto, po důkladné poradě se svými odbornými lékaři, se rozhodla a před osmi lety přivedla na svět svou první dceru Bereniku. Holčičku naprosto zdravou.
Druhé těhotenství bylo neplánované. Na to, že čeká dítě, přišla až v jedenáctém týdnu, a to už se příliš dělat nedalo. „Navíc mi bylo už čtyřicet, takže jsem spadala do kategorie žen s rizikovým těhotenstvím. A tak to pro gynekology, kteří se mnou neprošli předchozím obdobím jiného stavu, bylo těhotensví velkou komplikací,“ líčí Malá.
Podporu opět našla u svých odborných lékařů v pražském Ikemu.
„Já sama jsem byla poměrně klidná. Věděla jsem, že jako starší matka půjdu na amniocentézu, tedy vyšetření plodové vody, které poměrně přesně odhalí případné vady plodu. To dopadlo dobře, a tak jsem už byla úplně v pohodě,“ říká Malá.
Lucie přišla na svět 17. ledna v pražské porodnici U Apolináře císařským řezem. Porod byl dopředu plánovaný. „Holčička měřila dvaačtyřicet centimetrů, stejně jako její sestra, a vážila dvě kila dvacet,“ vypráví matka.
Porod císařským řezem zvolila Malá také kvůli potížím, které s cukrovkou souvisejí. Nemoc ji totiž připravila částečně o zrak, a tak vidí pouze na jedno oko a cévy v něm má poničené. „U běžného porodu se ženám často stává, že jim popraskají žilky v očích a já nechtěla riskovat, že by se mi mohl zhoršit už tak špatný zrak,“ vysvětluje.
Malou Lucii si nadělila téměř ke svým jednačtyřicátým narozeninám. Obě si teď užívají společných chvil. Matka Lucii kojí a moc si to pochvaluje. „První dceru jsem nekojila kvůli obavám z imunosupresiv. Po poradě s mými doktory mi tentokrát kojení povolili, a tak jsem šťastná,“ dodává pyšná máma.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video