Nový fenomén: nordic walking | E15.cz

Nový fenomén: nordic walking

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při nordic walkingu, česky severské chůzi, zapojují sportovci téměř všechny motorické svaly.

Jak už z názvu vyplývá, nordic walking se do České republiky dostal ze skandinávských zemí. Objevili jej ve Finsku. Na Ostravici vzniklo první nordicwalkingové centrum na severní Moravě. Tamní instruktoři
navíc navázali spolupráci s lékařskými odborníky.
„U nordic walkingu při aktivním pohybu paží na rozdíl od běhu zapojujete až devadesát procent motorických svalů. Navíc při něm udržujete srdeční činnost v příznivém pásmu zátěže, ovšem spotřebujete více energie než při chůzi, takže odbouráváte škodlivé cukry. Je to vynikající prevence proti chorobám srdce,“ přibližuje specialista na tělovýchovné lékařství, doktor Martin Rydlo.

Severská chůze zažívá celosvětový boom

Nordic walking je celosvětově provozovaný především v turisticky atraktivních horských oblastech. Sportovci se tak při něm pohybují v příjemném prostředí na čerstvém vzduchu. „Doménou tohoto sportu jsou především skandinávské země Finsko, Švédsko a Norsko. Neméně oblíbeným se však
stal také v alpských zemích. Ať už v Rakousku, Švýcarsku, Francii či Itálii. V poslední době se o něj
zvýšil zájem jak v sousedním Polsku či Maďarsku, tak v České republice. Proto jsme se rozhodli vybudovat na Ostravici nordicwalkingové centrum, díky kterému si tento zajímavý sport můžou zkusit
lidé z celého okolí,“ vysvětluje historii tohoto nového sportu manažer nordicwalkingového centra na Ostravici Daniel Kollár.
Severská chůze je určená pro všechny věkové skupiny. Lidé se jí mohou věnovat na zájmové, ale také výkonnostní, nebo dokonce vrcholové úrovni.

Stačí termo prádlo, boty a speciální hůlky

„Přímo na Ostravici zájemce o nordic walking odbaví náš vyškolený instruktor s nejvyšší kvalifikací. Odborný základní zácvik severské chůze je nezbytný, protože při nesprávné technice může dojít k poškození pohybového aparátu, zejména u jedinců trpících obezitou,“ uvádí Kollár.
Nordic walking si může vyzkoušet prakticky každý. Severská chůze nevyžaduje drahou výbavu, jako tomu je například u horolezectví nebo jiných adrenalinových sportů. „Stačí klasické trekové termo
prádlo a obuv. K tomu samozřejmě speciální nordicwalkingové hůlky, které nelze zaměňovat s trekovými. Při jejich výběru je nezbytná konzultace s odborníkem. Hůlky by měly sedět do ruky na ohnutí předloktí dle výšky sportovce,“ zakončuje Kollár.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.