O občanství státu Liberland má prý zájem 250.000 lidí | E15.cz

O občanství státu Liberland má prý zájem 250.000 lidí

Oficiální vlajka státu Liberland
Oficiální vlajka státu Liberland
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Území nazvané Liberland, které aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička vyhlásil za nový stát, eviduje čtvrt milionu žádostí o občanství.

Malé území se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem. Obě země o něj vedou dlouholetý spor a momentálně jde o takzvanou zemi nikoho.

Mezinárodní právník Vladimír Balaš se domnívá, že celá akce je spíš recese. Podle něj nelze předpokládat, že by o území neprojevil žádný z okolních států zájem. Podle Jedličky, který „Svobodnou republiku Liberland“ vyhlásil 13. dubna, může z hlediska mezinárodního práva stát existovat i bez toho, aby jej uznal jakýkoliv jiný stát. Zástupci Chorvatska a Srbska se podle něj ke vzniku Liberlandu nevyjádřili. „Řekli, že to nebudou komentovat a my jejich nekomentování taky nekomentujeme“, uvedl Jedlička.

Území by podle Balaše nesmělo patřit nikomu jinému a takový případ je podle něj v Evropě nepravděpodobný. „To by musel nějaký stát úplně vymřít,“

Vít Jedlička Autor: Profimedia.cz

Republiku Liberland Jedlička vyhlásil na území zvaném Siga nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje Chorvatsko ani Srbsko údajně nejeví zájem. Jedlička se odvolává například na reportáž srbského serveru B92.net nebo 13 let starou studii vědců z univerzity v Durhamu. Chorvatsko podle těchto informací pokládá za hranice historické katastry obcí, Srbsko naopak řeku Dunaj. Ta ale v minulosti změnila koryto a vzniklo tím území o velikosti sedmi kilometrů čtverečních, které Jedlička zabral.

Život v Liberlandu by se podle Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Zároveň má podle něj diplomatické zastoupení v již deseti zemích světa. „Je to záležitost na delší trať, trvá to několik dní, než jsou vůbec nóty ministerstvům doručeny,“ řekl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video