O projektech PPP na dostavbu dálnice D1 rozhodne Slovensko v létě | E15.cz

O projektech PPP na dostavbu dálnice D1 rozhodne Slovensko v létě

O dvojici projektů veřejně-soukromého partnerství (PPP), jimiž chtěla předešlá slovenská vláda Roberta Fica urychlit výstavbu dálnice D1, se rozhodne v letních měsících. Nový ministr dopravy Ján Figeľ chce již podepsané smlouvy nechat analyzovat a se soukromými společnostmi a bankami se případně dohodne na změně podmínek. Strany nynější vládní koalice minulému kabinetu vytýkaly předražené stavby dálnic.

„My máme zájem na pokračování výstavby dálnic, ten zájem je však spojen i s tématem vyšší efektivnosti a hledáním zdrojů tak, aby byla výstavba méně nákladná,“ řekl Figeľ. Čtyři strany pravého středu, které po červnových volbách vytvořily novou vládu, ve svém předběžném programu uvedly, že projekty PPP přehodnotí. K budování infrastruktury chtějí využít peníze z Evropské unie určené na podporu soukromých firem a výstavba dálnic by podle nich mohla být financována i z úspor občanů ve druhém, fondovém důchodovém pilíři. Definitivní znění programu kabinetu premiérky Ivety Radičové by mělo byť známo v nejbližších týdnech.

Ministerstvo dopravy chce přezkoumat projekt výstavby části D1 na severu Slovenska i technicky náročných úseků dálnice v okolí Žiliny. Předcházející vedení ministerstva se přitom už dohodlo s konsorciem firem na vybudovaní a provozu 75 kilometrů severní trasy a čekalo se jen na finanční uzavření projektu, jehož termín však byl kvůli čekání na souhlas Evropské komise odložen na 30. srpna. Podepsána je už také smlouva na vybudovaní 29 kilometrů silnice a tunelů u Žiliny. Kladné stanovisko Bruselu je podmínkou pro uvolnění miliardového úvěru od Evropské investiční banky. Komise měla výhrady k vlivu stavby na chráněné území a žádala od státu zmírňující opatření. Při projektech PPP soukromník postaví silnici a stará se o její provoz, stát mu za to platí. Prostřednictvím tohoto typu projektu se už na Slovensku staví část rychlostní silnice R1 mezi městy Trnava a Banská Bystrica.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!