Obchodní řetězce loni v ČR výrazně zpomalily expanzi | E15.cz

Obchodní řetězce loni v ČR výrazně zpomalily expanzi

Expanze velkých obchodních řetězců na českém trhu se v loňském roce výrazně zpomalila. Ve srovnání s rokem 2008 otevřely pouze třetinu nových prodejen. Ve městech loni přibyly nové hypermarkety a diskontní prodejny, naopak počet supermarketů stagnoval na předloňské úrovni. Vyplývá to ze statistik společnosti Incoma GfK.

Analytik Zdeněk Skála z Incoma GfK informoval, že počet hypermarketů, supermarketů a diskontních prodejen se loni meziročně zvýšil o 24 na 1346. V roce 2008 přitom jejich počet vyrostl o 76 na 1322 a v roce 2007 o 55 na 1246. Na tuzemském trhu bylo loni otevřeno 12 nových diskontních prodejen a stejný počet hypermarketů. Na konci roku 2009 tak v České republice fungovalo 476 supermarketů, 612 diskontních prodejen a 258 hypermarketů.

Loňský rok byl pro obchodníky velmi složitý, jelikož Češi kvůli hospodářské krizi omezili útraty. Tržby v maloobchodě meziročně klesly o 4,3 procenta a ani v jednom měsíci nedosáhly úrovně předchozího roku. Mnozí obchodníci si také stěžovali, že developeři pozastavili některé projekty nákupních center, což zúžilo prostor pro další expanzi.

#####Nové obchody se chystají i na letošní rok

Podle výzkumu společnosti Incoma GfK mají nyní nejvíce věrných zákazníků hypermarketové řetězce (40 procent), za kterými následují diskontní prodejny (24 procent), supermarkety (17 procent) a menší prodejny (15 procent). Obchodní řetězce budou v ČR navzdory hospodářské krizi expandovat i v letošním roce, kdy plánují otevřít desítky nových prodejen. Obchodníci tvrdí, že na trhu je pro nové obchody stále prostor. Například společnost Tesco Stores ČR chce letos otevřít zhruba tři desítky nových supermarketů, hypermarketů i samoobsluh Tesco Expres. Tempo expanze bude rychlejší než loni, kdy Tesco v ČR zprovoznilo 21 obchodů. Nové prodejny Tesco otevře například v Praze, Sušici, Studénce či Chodově u Karlových Varů.

#####Orientace na menší města

Obchodní řetězce v ČR již mají zpravidla obsazena velká města a nyní se podle odborníků budou stále častěji zaměřovat na menší sídelní útvary s pěti až třiceti tisíci obyvateli. „Obchod Tesco Expres máme například v Rokytnici nad Jizerou, kde žije přibližně 3000 obyvatel,“ uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. Podle mluvčího sítě supermarketů a hypermarketů Albert Libora Kytýra nelze stanovit spodní hranici velikosti měst, do kterých Albert při další expanzi zamíří. „Mezi kritéria pro vhodnou lokalitu patří například velikost kupní síly v dané lokalitě, dostupnost a spádovost místa či počet a typ přítomných konkurentů. Jsme přesvědčeni, že ve velkých i menších městech stále existují místa, kde můžeme otevřít novou prodejnu,“ uvedl.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!