Odkaz jako zločin. Soudní dvůr EU: Autorská práva porušují i rozcestníky na nelegální obsah | E15.cz

Odkaz jako zločin. Soudní dvůr EU: Autorská práva porušují i rozcestníky na nelegální obsah

Pirate Bay
Pirate Bay
• 

Jakub Čížek - Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soudní dvůr EU v Lucemburku uvedl, že warezové katalogy mohou dle evropského práva porušovat zákon. Podle instituce je tedy naprosto v pořádku, pokud se autorské svazy domáhají blokace k přístupu na tyto stránky. 

Na počátku soudní pře, která se dostala až k evropskému soudu, stál spor mezi velmi aktivním nizozemským autorským svazem Brein a tamními operátory Ziggo a XS4ALL, kteří odmítali blokovat v přístupu k The Pirate Bay.

Kauza prošla všemi patry nizozemského soudního systému, až skončila na stole tamního Nejvyššího soudu a ten konečně požádal Soudní dvůr EU o výklad unijní směrnice o autorském právu.

Ten nyní rozhodl, že zveřejňování informací na webech jako je The Pirate Bay skutečně napomáhá k samotnému ilegálnímu šíření (doslova se jedná o tzv. sdělování), a tedy na tuto činnost lze pohlížet jako na porušování autorských práv. Jinými slovy, ve věčném sporu, jestli je pouhý odkaz zločin, nyní získali majitelé práv cenné body.

 

Dopady rozhodnutí mohou být dalekosáhlé, rozhodnutí SDEU totiž vykládá unijní právo a je ihned platné. Suma sumárum, čistě teoreticky lze na tomto základě považovat za ilegální jakýkoliv web, který nějakým způsobem napomáhá šíření warezu – jsou na něm odkazy ke stažení seriálů a filmů, odkazy na torrenty, magnetické linky a jiné.

Jak se verdikt projeví v běžném fungování webů ale zůstává otázkou. Evropský soud už totiž v podobných kauzách rozhodoval vícekrát, ovšem v praxi se to příliš neprojevilo. Naopak když rozhodl třeba o právu na zapomnění v vyhledávačích, takový Google zareagoval prakticky okamžitě. 

Více článků ze světa internetu a technologií najdete na portále Živě.cz >>>

Autor: Jakub Čížek - Živě.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video