Opravit kostel v zimě? Ani náhodou

I kdyby farnost v Klatovech dostala slíbené dotace, do oprav jezuitského kostela se může pustit až na jaře.

Zima, sníh, prudký déšť nebo orkán. To jsou teď největší nepřátelé jezuitského kostela na náměstí v Klatovech. I kdyby se unikátní památka dočkala v nejbližších dnech slibovaných dotací z Regionálního operačního programu, s opravami bude muset Římskokatolická farnost v Klatovech počkat až na jaro příštího roku. „Je to střecha kostela. Nemůžeme si dovolit na zimu odkrýt stavbu. To by byla zkáza. A navíc se do toho ani žádný stavebník nepustí,“ vysvětluje klatovský farář Antonín Bachan.

Stavební technik Biskupství plzeňského Benedikt Krejčí tvrdí, že technický stav zmíněného kostela je na mnohých místech v havarijním stavu a vyžaduje komplexní opravu. „Poškozená je krytina i krov. Sledujeme i pokles vazných trámů na střeše,“ říká Krejčí.

Při jakékoliv přírodní kalamitě do kostela zatéká. Poškozují se kromě krovu i štuky a malby uvnitř. A pokud by střechu zatížilo hodně sněhu, nebo byl orkán, pak by došlo na nejhorší. Zřícení kopule nad presbytářem a klenebních pásů i samotných kleneb. Stejně jako jezuitský kostel čeká na injekci v podobě zhruba dvacetimilionové dotace další památka. Nachází se přímo pod kostelem a i jí hrozí, pokud se nezačne s opravami, postupná zkáza. Klatovské katakomby.

Do léta hotovo

Do oprav se ale na rozdíl od farnosti mohou členové občanského sdružení Klatovské katakomby pustit hned, jak peníze budou odsouhlaseny. „I kdybychom začali například v prosinci, příští rok v létě by byla památka znovu otevřená pro turisty,“ říká předseda sdružení Václav Chroust. Připouští, že oprava památky je nevyhnutelná. „Po pěti letech je nutná větší konzervace mumií. A také musíme nechat vyměnit rakve,“ vysvětluje Chroust.