Ostravská poklona britskému rebelovi

Ex-Beatle John Lennon má mezi ostravskými muzikanty své fanoušky. Sedmičce prozradili, proč slavného Brita tolik obdivují.

desát, jenže se jich dávno nedožil. 8. prosince uplynulo právě třicet let od jeho vraždy. Zemřel, jak se na rebela jeho formátu patří: po atentátu. Johna Lennona zastřelil před jeho newyorským bytem duševně nemocný fanoušek Mark David Chapman.
„Kdyby žil déle, určitě by dál vrtal do věcí kolem sebe,“ říká Tomáš Grohregin, jeden z velkých obdivovatelů Johna Lennona. „Takže by na něj určitě někdo spáchal další atentát,“ dodává jeho kamarád, taky kytarista Jiří Tomášek zvaný Bany. „Anebo by přestal politizovat a byl by to veselý, nezatížený Lennon,“ přemýšlí Grohregin.

Syrový a pravdivý

S partou dalších ostravských muzikantů uspořádali 14. prosince britskému zpěvákovi k jeho dvojitému výročí vzpomínkový koncert v Parníku. Vybrali výhradně Lennonovy sólové věci. „Beatles znají všichni, ale jeho samostatné věci tolik ne. Ale podle nás to jsou zásadní skladby,“ povídá další z muzikantů Ondřej Sedlecký.
Všichni tři se shodnou: Lennon je pro ně zásadní a výjimečný. „Ve dvanácti třinácti jsem objevil Beatles a ruku v ruce s nimi i Lennona. Dlouho mi byl bližší McCartney, který útočí svou jednoduchostí a hravostí na první signální soustavu. Mnohem později jsem si začal uvědomovat přidanou hodnotu, kterou mají Lennonovy skladby. Jeho písničky jsou syrové, ale je v nich obrovská pravda,“ povídá Sedlecký.
Tomáš Grohregin se kvůli Lennonovi dal na angličtinu. „Doma jsem si zpíval Beatles a nahrával se při tom. Rozčilovalo mě, že moje angličtina nezní jako ta jejich,“ vypráví původem Východoslovák, který angličtinu v Ostravě vystudoval.
Rád by zažil dobu, kdy Lennon ještě žil a tvořil. „Dnes už se na nikoho tolik nečeká, až vydá album. Bral drogy, nebyl to světec, ale ani podrazák,“ říká Grohregin.
Jiří Tomášek by se ze všeho nejradši podíval s Lennonem do studia. „Ty nahrávky mají obrovské kouzlo. Jsou překvapivé. Muselo tam lítat spousta nápadů,“ představuje si.
A jeho kamarád Ondřej Sedlecký by se chtěl Lennona zeptat, co přesně dělal během takzvaného Zapomenutého víkendu. „Jednoho dne odešel ráno z domu koupit noviny a vrátil se za dva roky. Mezitím žil nevázaným životem v L.A. Muselo to být divoké období,“ usmívá se Sedlecký.