Padlí koně budou mít svůj pomník

Nový velký pomník války 1866 bude stát u Střezetic, jeho modely zatím ve svém ateliéru tvoří akademický sochař Petr Novák, autor sochy T. G. Masaryka na koni v Lánech.

Voják odkládá přilbu a sklání se nad koněm, který se snaží z posledních sil vstát. Obrázek, jaký se mohl naskytnout během krátkého krvavého boje u Střezetic na Hradecku 3. července 1866, lidé na stejném místě spatří znovu. Tentokrát však jezdec a jeho kůň budou z bronzu. „Když jsem viděl ta dlouhá pole u Střezetic, zaradoval jsem se. Vypadá to jako v roce 1866, ještě je tam slyšet dusot koní a třesk šavlí,“ tvrdí akademický sochař Petr Novák z Jaroměře, který zatím ve svém ateliéru tvoří zmenšené modely nového pomníku války 1866.

Konečný bude přes šest metrů dlouhý a vysoký přes dva metry, má připomínat utrpení koní ve válkách. Druhá největší jezdecká srážka 19. století u Střezetic, kde v půlhodině padlo 2094 koní, se stala jeho symbolem. Inspiraci sochař našel i ve fotografii z pardubického závodiště, na níž jezdec za Taxisovým příkopem pomáhá vstát svému koni. Dvě dokonalé živé předlohy pak pobíhají přímo u ateliéru.

„Když se jdou válet, vyskočím z okna a jdu se podívat, jak potom vstávají. Mám shagya araba, plemeno koní prošlechtěné na příkaz Marie Terezie a Josefa II. pro důstojníky – kyrysníky, bylo v bitvě u Hradce,“ říká sochař.

Komitét pro udržování památek z války roku 1866 chce zbudováním pomníku jezdcům a koním navázat na myšlenku svých předchůdců z roku 1913. Záštitu nad sbírkou převzal herec a milovník koní Václav Vydra.