Palác Platýz nabídne znovu bydlení | E15.cz

Palác Platýz nabídne znovu bydlení

V srpnu skončí rekonstrukce severního křídla Paláce Platýz v centru Prahy. Jde o nejstarší část objektu přiléhající k Uhelnému trhu, která pamatuje dobu císaře Karla IV. Brzy tak v samém centru Prahy vznikne deset nových nadstandardních bytů.

Palác Platýz je památkově chráněný objekt v historickém centru Prahy, které je od roku 1992 zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, proto na stavební a restaurátorské práce dohlížejí památkáři.

Samotný objekt je majetkem hlavního města. Vlastní rekonstrukci zahájilo město na konci srpna minulého roku a přesně o rok později by ji mělo i dokončit. Rekonstrukce severního křídla Platýzu má zajistit důstojnější využití historických prostor, které v minulosti sloužily jako kanceláře a zažily řadu necitlivých zásahů. Ty se musely nyní pracně dávat do pořádku. Většina stavebních prvků i rozvody inženýrských sítí byly navíc na hranici své životnosti, a tak k opravě muselo dojít.

Stavbaři kompletně vyměnili střešní krytinu, doplnili tepelné izolace a staticky zajistili stropní konstrukce tak, aby odpovídaly současným normám. Provedli nezbytné bourací práce, betonáže hrubých podlah, montáž rozvodů kanalizace, vody či topení.

#####Moderní byty v historickém rouchu

V rámci současně probíhající modernizace prostor schodiště je zároveň instalován nový výtah a u všech bytů na tomto schodišti nové vstupní dveře. Město se snaží obnovit historické artefakty, například travertinové obložení a bustu imperátora na schodišti, či repasovat historické vstupní dveře k některým bytům. Restaurátoři odborně ošetřují i zdobený trámový strop s původní renesanční ornamentální a figurální malbou ve čtvrtém poschodí i nástěnné malby ze 17. století ve dvou místnostech o patro níže. Ve zrekonstruovaných prostorách bude k dispozici deset nadstandardních bytů o užitné ploše zhruba 100 až 180 m2 určených k následnému pronájmu za tržní nájemné. Budou částečně zařízené, a to obvykle dvěma koupelnami, toaletami, kuchyní a většinou i samostatnou šatnou. Důvodem pro upřednostnění bytů byla i snaha města zabránit trendu postupného „vylidňování“ centra Prahy. Ostatně toto využití nejlépe odpovídá charakteru objektu. Klasicistní přestavbou ve třicátých letech minulého století byl dům architektem Františkem Krásným přizpůsoben modernímu bydlení a obchodu. A z historických dochovaných pramenů vyplývá, že Platýz byl už předtím prvním činžovním domem v Praze a vůbec i v celých Čechách.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!