Panasonicu přibudou cizinci | E15.cz

Panasonicu přibudou cizinci

Výrobce televizí v Plzni nebude propouštět. Naopak nabere několik desítek cizinců z agentur.

Obavy z odchodu japonského giganta, největšího výrobce plochých televizorů a zaměstnavatele téměř čtyř tisícovek lidí v Plzni, se nepotvrdily. Panasonic se ze západočeské metropole stěhovat nebude, plánované propouštění se továren v Evropě nedotkne.

„Jsme tady od roku 1997 a chceme tu minimálně dalších deset let zůstat,“ tvrdí ředitel plzeňské továrny Norijuki Jasuo. Panasonic propustí patnáct tisíc ze tří set tisíc zaměstnanců ve světě, vyhazovy se ale dotknou jen závodů v Asii. V Čechách se naopak budou další lidé přijímat. V novém žateckém podniku kolem tří stovek, v Plzni několik desítek.

„Tento nárůst v Plzni ale pokryjeme agenturními pracovníky,“ připomněl Jasuo. Nabízené práce u montážních linek totiž nejsou pro Čechy příliš atraktivní, navíc jde pouze o pracovní poměr na dobu určitou do konce července. Panasonic vloni vyrobil v Plzni tři a půl milionů televizí s plochou obrazovkou, letos plánuje patnáctiprocentní nárůst prodeje.

„Zaměřujeme se hlavně na levnější do tisíce euro,“ upřesnil ředitel Jasuo. V plzeňském Panasonicu pracuje tři tisíce osm set lidí, patnáct set z nich jsou agenturní pracovníci. Největší podíl mezi cizinci patřil Vietnamcům a Mongolům, v současné době hrají prim Slováci. Další velké plzeňské firmy zatím také s větším propouštěním nepočítají, přesto finanční krize na Plzeňsko stále doléhá. Na konci června skončí výroba ve sklárně v nedaleké Heřmanově Huti s více než sedmi desítkami zaměstnanců.

Plzeňští radní zase seškrtávají kvůli chybějícím penězům z daní rozpočet. Letos se počítá s propadem kolem čtyř set milionů korun. Zastaví se tak například chystaná oprava další části Americké třídy nebo se sníží finanční podpora na opravu silnic. Okres Plzeň–město má s 5,2 procenta nejnižší míru nezaměstnanosti v Plzeňském kraji.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!