Pardubická stopa ve světě hokeje | E15.cz

Pardubická stopa ve světě hokeje

Kanada, USA, Rusko, Švýcarsko. Bývalí pardubičtí útočníci střílejí góly v těch nejprestižnějších hokejových ligách.

Kdyby se všichni vrátili do Pardubic, měl by zdejší klub na extraligu opravdu velkou palebnou sílu. Hokejistům, kteří v minulosti spojili svůj osud s Pardubicemi a poté odešli vydělávat peníze za velkou louži, do Švýcarska či do Ruska, se daří. Milan Hejduk se stal v Coloradu kapitánem, Petr Sýkora dává v Davosu jeden gól za druhým, Petr Průcha spolu s Petrohradem vládne celé KHL. Sedmička se podívala, jak se bývalým pardubickým střelcům vede v zahraničních soutěžích.

Být kapitánem týmu NHL? To se nepoštěstí jen tak někomu. Milanu Hejdukovi se to podařilo. Někdejší pardubický útočník, který na východě Čech hrál před svým odchodem do zámoří a pak se vrátil v sezoně 2004-2005, aby pomohl k zisku titulu, nosí na dresu velké C. Je kapitánem Colorada. „Určitě je to pocta, ale zároveň velká zodpovědnost. A té se nezříkám, vždyť jsem tady suverénně nejdéle,“ říkal v září krátce před startem NHL.

Hejduk působí v Coloradu už od roku 1998, za žádný jiný celek v NHL nenastoupil. Za Avalanche odehrál 964 zápasů a nasázel 369 gólů. Letos jich má na svém kontě zatím dvanáct. Což není porce, kterou by si představoval. „Jako kapitán musím jít příkladem, ukázat ostatním klukům, jak na to. A když se nedaří dávat góly, je to složitější a frustrující. Cítím totiž větší zodpovědnost za tým,“ posteskl si Hejduk v rozhovoru pro list Denver Post.

Přesto může být spokojený, Colorado bojuje o postup do play-off . A to by pro podceňovaný celek byl úspěch. O poznání méně se daří Edmontonu, za který nastupuje Aleš Hemský. Toho tradičně limitovala zranění, a tak stihl jen devětatřicet zápasů, ve kterých se trefil pouze čtyřikrát. I to je důvod, proč zřejmě po sezoně z Edmontonu odejde. Podle zámořských médií je jeho odchod z klubu, kde strávil osm let, na spadnutí.

Ráj v Davosu

Před dvěma lety vyhrál s Pardubicemi extraligu, loni se švýcarským Davosem tamní titul. Navíc se stal nejlepším střelcem švýcarské NLA s pětatřiceti zásahy. A vyhlášený kanonýr Petr Sýkora má na podobný zářez zaděláno i letos. Za klub z vysokohorského městečka se trefil v této sezoně už dvacetkrát a připsal si dalších čtyřiadvacet asistencí. Navíc zazářil na Spenglerově poháru, který Davos vyhrál.

V ambiciózním klubu má smlouvu ještě na příští sezonu. A rád by v Alpách pokračoval. „Líbí se mi tady, tak proč ne. I když mně se vždycky líbilo i v Pardubicích. Tady panuje taková rodinná atmosféra,“ uvedl Sýkora, jehož Davos je zatím ve švýcarské lize druhý o jediný bod za Zugem.

Hned trio bývalých pardubických kanonýrů působí v ruské KHL. A největší pardubická stopa je v Petrohradu. Nejlepší tým soutěže koučuje Miloš Říha a v prvním útoku po boku Thoresena a Afinogenova válí Petr Průcha. Začátek sezony se mu příliš nevyvedl, dlouho se nemohl pořádně prosadit. „Je to kvalitní hráč, takže jeho čas určitě přijde,“ komentoval tehdy nevýrazné výkony Říha. A měl pravdu. Průcha se rozehrál a ambicióznímu celku pomohl už jedenácti brankami a jednadvaceti přihrávkami k vedení v soutěži.

Nepříliš povedený ročník prožívá Tomáš Rolinek, opora Magnitogorsku. Kapitán české reprezentace se zatím trefil jen osmkrát a dohromady nasbíral dvacet bodů. Jeho týmu se ale daří, ve Východní konferenci mu patří třetí příčka.

Největším překvapením KHL je Čeljabinsk, který se bodově dotahuje na vedoucí Petrohrad a ve Východní konferenci je vůbec nejlepší. Svůj podíl na tom má i centr prvního útoku Jan Bulis. I když bodově se mu vede ještě méně než Rolinkovi, trefil se zatím jen čtyřikrát. Produktivita ale není to, proč je bojovník Bulis pro trenéry důležitý.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!