Parkovací zóny svírají střed města. Plzeň chce vyhnat auta z centra

Do dražší zóny postupně přibývají další ulice. Vedení Plzně chce postupně vytlačit auta do parkovacích domů.

Zaparkovat v centru Plzně? A zadarmo? Nemožné. Oblíbené a rozšířené rčení řidičů kroužících kolem náměstí Republiky platí ale jen z poloviny. Bez placení od zaparkovaného auta opravdu ve středu Plzně odejít nejde, jedině s vyhlídkou botičky. Parkovací zóny pevně sevřely všechny ulice kolem náměstí, automaty nenabízejí jedinou skulinku. Ale najít místo na zaparkování se při troše trpělivosti dá, i v největší špičce. Redaktor Sedmičky je našel, když projížděl všechny ulice mezi Klatovskou třídou a Křižíkovými sady ve špičce. Jeho zjištění potvrzuje i městem zřízená společnost Parking Plzeň, která má parkování na starosti.

Áčka přibývají

Plzeň postupně utahuje šrouby, od nového roku přesunula další ulice do nejdražší, tedy áčkové zóny. Nařízení platí pro část ulic Bedřicha Smetany, Františkánské, Pařížské, Prešovské, Solní, Sedláčkovy, Riegrovy a pro celou Bezručovu a Veleslavínovu ulici. „Cílem je, aby řidiči využívali efektivně místa, chceme docílit krátkodobějšího parkování. Jedním z nástrojů je zdražování žádaných ulic,“ vysvětluje šéf Parkingu Martin Pytlík. V áčkové zóně se platí za hodinu třicet korun, v béčkové dvacet korun. „Cena v Evropě se pohybuje také kolem jednoho eura, obě ceny tak oscilují kolem této sumy,“ konstatuje analytik Parkingu Pavel Netolický. „Jenže v Plzni nebereme evropské platy, na to se nějak zapomíná,“ reaguje Petr Vlach. V současnosti nabízí město v centru necelé dvě tisícovky zpoplatněných míst v ulicích, další prostory poskytují parkoviště.

Placení u Škody

V západní části širšího centra končí placené zóny v podstatě Klatovskou třídou. „Za ní je už parkování za peníze pouze v části Husovy ulice a na parkovišti u Pekla a v sadech Pětatřicátníků,“ vypočítává Pytlík s tím, že právě tímto směrem se parkovací automaty budou dál rozšiřovat. Jedním z dalších placených míst se tak stane velké parkoviště mezi Škodovkou a autobusovým nádražím. „Parking tam chce placené parkoviště v roce 2011 vybudovat,“ potvrzuje technický náměstek primátora Petr Rund. Podle Pytlíka je bezplatné parkoviště určené pro sto dvacet aut využívané nerentabilně. „Auto tam má spousta lidí ze Škodovky, přitom uvnitř areálu je osmnáct set míst,“ tvrdí. „Ideální by bylo, kdyby tam zastavil řidič jedoucí od Domažlic, zaparkoval a nějak dostal v ceně parkovného peníze za lístek na MHD,“ přibližuje šéf Parkingu. Prostor u Škodovky by se tak stal pilotním místem dlouhodobě plánované dopravní strategie – parking + ride (zaparkuj a jeď MHD). Podobným místem se může stát brzy zpoplatněné parkoviště před zimním stadionem. Mezi další vytipovaná místa patří Domažlická ulice a Rokycanská třída naproti hřbitovu. Zatímco „Zaparkuj a jeď“ je v Plzni na začátku, „Parking +go“ (Zaparkuj a dojdi – do centra) už funguje. Z městských jsou to prostory u Pekla a u Pětatřicátníků, soukromníci nabízejí místa v Mlýnské strouze, pod mostem Milénia a parkoviště u Bohemky.

Místa je dost

Nejžádanější jsou ale stále parkoviště velkých obchodních center, hodně lidí zaparkuje auto před Kauflandem nebo Plazou. Jsou totiž zadarmo. „Venku se dá zastavit bez omezení. Pod střechou se platí po třech hodinách,“ připomíná Pavel Špindler z Plazy. Obchodní domy ale postupně přitvrzují, protože chtějí mít na parkovišti jen své zákazníky. Náměstek primátora Petr Rund se však nedostatku míst pro řidiče nebojí. „Je jich dostatek, stačí se podívat na poloprázdné parkoviště u Pekla, kde přitom platí zvýhodněné ceny. Parkovat se dá ještě v Lochotínské ulici, kde je parkování zadarmo,“ prozrazuje Rund. Parking Plzeň si pochvaluje zlepšenou morálku při placení. „Respekt k parkovacímu řádu se zvýšil za rok z dvaceti na devětapadesát procent,“ pochvaluje si analytik Netolický. Čísla prozrazují, že v centru jsou plochy ve špičce obsazené na pětasedmdesát až šestadevadesát procent. „Nějaká volná místa se tedy vždy najdou. Hodně lidí si ale pomáhá stáním v místech pro zásobování a potom se různě vymlouvají. Studií jsme zjistili, že zásobovacích zálivů je zbytečně moc,“ dodává Netolický. Cílem je zklidnit centrum a dostat auta postupně do parkovacích domů. „Prvním bude Na Rychtářce, následovat bude během dvou tří let parkhaus u Pětatřicátníků a parkovací dům u nového divadla blízko Pekla,“ uzavírá náměstek Rund.

Do dražší zóny postupně přibývají další ulice. Vedení Plzně chce postupně vytlačit auta do parkovacích domů.