Plány nových radních: více školek, záchodků i oprava Slavie | e15.cz

Plány nových radních: více školek, záchodků i oprava Slavie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České Budějovice plánují rychlobusy, ušetří na provozu radnice a zavedou útvar hlavního architekta. Zakázky vyvěsí na internetu.

Na příští čtyři roky se mohou obyvatelé Budějovic jenom těšit. Alespoň podle nového vedení radnice. Změny sepsali do koaliční smlouvy zástupci hnutí Občané pro Budějovice, TOP 09 a ČSSD. V radě jsou zastoupení všichni.
Manželé Maršánovi z Budějovic se dvěma dětmi mají z novinek radost. Některé sliby jim ale připadají jako pouhá přání. Třeba, že radnice ušetří na svém provozu.

1. Podoba města

Po zřízení útvaru městského architekta volali Budějovičtí dvacet let. Teď ho mají alespoň na papíře. Podle předsedy Klubu přátel Českých Budějovic architekta Vladimíra Musila je nezávislý městský architekt dobrá myšlenka. Koalice se také zavázala, že vyvolá větší diskusi kolem územních změn. Nová podoba Mariánského náměstí vznikne teprve po soutěži, do které se zapojí architekti. Ještě před rokem jedna soutěž zkolabovala. Radnice v čele s dnešním primátorem Jurajem Thomou dovolila, aby ji ovlivnili investoři.
„Pro nás je Mariánské náměstí důležité. Bydlíme skoro na něm,“ říká třicetiletá Eva Maršánová. Rodina využívá parčík na náměstí ke krátkým vycházkám za domem. Maršánovi si proto přejí, aby náměstí zůstalo parkem. Kvitují i to, že smlouva počítá se stavbou veřejných záchodků, které ve městě chybí.

Vládnoucí koalice zvýší kapacitu mateřinek. Podpoří firemní jesle a školky a zavede takzvané miniškolky – malá zařízení v určitých lokalitách. „Slyšela jsem také o mobilních školkách, které vyskládají z buněk. Pro čtyřletého Štěpánka jsme nedostali místo v nejbližší školce u Perly, musíme až do Kubatovky. Je jich třeba stále víc,“ míní Maršánová, která chce být ještě dva roky na mateřské. Potom ji čeká shánění jeslí pro osmiměsíčního Vincenta.

3. Kultura

Podle smlouvy mezi politiky zastaví radnice prodej městského majetku, opraví DK Slavie, stabilizuje a lépe využije Dům umění na náměstí. Jistotu na příští čtyři roky mají čtyři soubory Jihočeského divadla. Jeho budova projde rekonstrukcí, na nákladech se bude podílet Jihočeský kraj. Maršánovi navštěvují divadlo každý měsíc. Do DK Slavie chodí na plesy. „Pro mě je Armáďák nostalgií. Chodívali jsme tam do restaurace a do tanečních. Nerad bych, aby se z něho staly obchody s textilem,“ usmívá se jednatřicetiletý Marek Maršán, který pracuje jako podnikatel.
„Pro mě je tahle část koaliční smlouvy dobrou zprávou. O osud Domu umění a DK Slavie jsem měl obavy,“ hodnotí galerista Jaroslav Kutiš.

4. Doprava

Městskou hromadnou dopravu bude řídit elektronický systém napojený na semafory. Upřednostní autobusy a trolejbusy před ostatními auty. Ve smlouvě je i vsuvka o rychlobusech. „Bude to linka s předností v dopravě. Počítáme, že povede na čtyřdvorská sídliště. Celý systém potřebuje investici do elektronického zařízení. První změny pocítí cestující na jaře,“ říká náměstkyně primátora Ivana Popelová.
Politici slibují urychlení výstavby dálničního obchvatu města, železničního koridoru, cyklotras a parkovišť. V tomto ohledu mají Maršánovi rozdílné požadavky. Zatímco manžel, který často jezdí autem, si přeje dálnici, jeho ženě nechybí. Raději by volila železnici. Potíže s parkováním před domem v ulici B. Smetany a s pomalou městskou dopravou ale vnímají oba.

5. Úspory a zakázky

Osm set milionů korun. Takový je dluh města. Přepočteno na obyvatele je podíl každého z nich 8 333 korun. Radnice chce šetřit na svých nákladech. Do vedení městských organizací, jako je dopravní podnik a teplárna, povolat profesionály, výběrová řízení a zakázky zveřejňovat na internetu. Pro rodinu Maršánových je to jen závazek, který má být samozřejmý pro všechny politiky. Jak chce radnice šetřit sama na sobě, není ze smlouvy jasné.

6. Územní komise

Budějovice budou jedním z posledních statutárních měst, kde konečně začnou fungovat takzvané územní komise. Povede je sociální demokratka a radní Eva Hajerová. Na starost má sídliště Máj, Šumava, Vltava a dále městské části Třebotovice a Kaliště. Územní komise požadovali v minulém volebním období hlavně lidé z Máje. Obyvatelé největšího sídliště chtěli mít vliv na stavební projekty. Kritizovali špatné kontakty s radnicí. „Územní komise schvalujeme,“ míní předsedkyně sdružení Máj Helena Kosová.
Naopak architekt Musil má obavy, aby komise projekty ještě víc nezkomplikovaly. Hrozí další nekonečné diskuse. „Záleží na tom, jak pružně budou pracovat,“ tvrdí.

7. Sociální politika

Kromě rozšíření školek chce radnice postavit hospic a zvýšit kapacitu domovů důchodců. To se týká i manželů Maršánových, protože mají starší rodiče. Zpřísnit využívání sociálních dávek vyplácených městem, zaměstnávat lidi na veřejně prospěšné práce. I v tom vidí koalice další úspory. Vyplácení některých dávek chce podmínit odpracováním hodin pro město.
Podle Jaroslava Kutiše to je pouze teorie. Úředníci nemohou donutit nezaměstnaného, aby třeba zametal sníh a listí, pokud to odmítá a trpí bolestmi zad. „Na koaliční smlouvě je vidět, že Juraj Thoma musel dost ustoupit sociálním demokratům. Podle nás je hodně vágní. Naše strana měla ve volebním programu jasnější projekty,“ říká Vladimír Brůha, šéf budějovické ODS a opoziční zastupitel. Náměstkyně Popelová to vysvětluje tím, že koaliční smlouva je jen základní koncepcí. Konkrétní řešení přinese brzké programové prohlášení rady města.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video