Plzeň vyhání herny z centra do polí | E15.cz

Plzeň vyhání herny z centra do polí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malé plzeňské Las Vegas by mohlo vzniknout u některého z nákupních center.

Plzeňský magistrát připravuje městskou vyhlášku vymezující prostor hernám.
„Smyslem vyhlášky bude snížení počtu výherních hracích přístrojů a videoterminálů na území města a jejich umístění pouze na určitá místa. Je to možnost, jak je vytěsnit z města a přitom zaručit, že nebudou obtěžovat lidi v ulicích Plzně,“ říká Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně.
Vyhlášku omezující hazard připravuje Plzeň poté, co prošla sněmovnou novela loterijního zákona, a obce tak mohou začít herny regulovat.
Vyhláška vymezí na území Plzně místa, kde bude zakáz heren, ale na druhou stranu tam bude i přesně určené území, kde jsou herny z mnoha důvodů snesitelné.
„Uvažujeme zatím o obou variantách vymezení, tedy negativním i pozitivním. V případě pozitivní varianty budeme hledat vhodné místo, zatím jsme žádné konkrétní neurčili. Lze si představit i místo mimo městskou zástavbu, popřípadě okrajovou část, například obchodní centra Olympia či Rokycanská nebo průmyslová zóna Borská pole a podobně,“ upřesňuje šéf odboru.
„Tyhle podniky bych zakázal úplně. Schází se tam jen samá verbež a lidé, kteří bydlí blízko, aby se z toho zbláznili,“ rozčiluje se pětašedesátiletý Tomáš Petrmichl z Plzně.
„Ať jdou do háje s takovou vyhláškou,“ naopak odsekla obsluha v jedné z heren v centru Plzně. Mladý muž nechtěl být jmenován.

Pro větší bezpečnost

„Vyhlášku připravujeme spíš s ohledem na vyhodnocování policejních statistik v rámci prevence kriminality a samozřejmě na základě podnětů lidí v rámci projektu Bezpečné město,“ dodává Průša. Přiklání se spíš k pozitivnímu vymezení míst.
„Usnadní to kontrolu nad dodržováním vyhlášky samotné a bude snazší tyto herny kontrolovat ve vztahu k právním předpisům. A v neposlední řadě by bylo i z hlediska bezpečnosti soustředit všechny herny na jedno místo a je i jednodušší se na tuto lokalitu zaměřit z hlediska prevence kriminality,“ vysvětluje.
„Protestů provozovatelů heren se neobáváme. Výnosy z této podnikatelské činnosti klesají každým rokem,“ tvrdí Průša.
„Ve vyhlášce musí navíc být dle zákona zakotveno přechodné období v délce tří let, během něhož se účinnost vyhlášky nebude vztahovat na přístroje povolené do konce letošního roku,“ dodává šéf odboru. Ten předpokládá, že vyhláška by mohla začít platit od dubna či května příštího roku. Ovšem všechny herny stejně z města nezmizí. Omezení totiž bude platit jen pro nově vznikající herny, ty současné budou v ochranné lhůtě a tři roky budou fungovat tam, kde jsou.

Nejvíc heren je v centru

V Plzni je povoleno kolem čtyř tisíc hracích automatů a dalších přístrojů na sázení, největší koncentrace je na území centrálního obvodu. Odbor bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu oslovil na začátku letošního července předběžně všechny městské obvody s žádostí o vymezení míst, kde chtějí hazard povolit a nebo zakázat.
„Kromě malých obvodů, kde je minimum a nebo žádný hrací přístroj, pak Lochotín, Slovany a Doubravka nechtějí na svém území žádný. Obvod Plzeň 3 se k tomu nevyjádřil,“ upřesňuje Aleš Průša.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video