Podmořské krevety předou vlákno stejně pevné, jako pavouci | E15.cz

Podmořské krevety předou vlákno stejně pevné, jako pavouci

Krevetka Crassicorophium bonellii
Krevetka Crassicorophium bonellii
• 

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejen pavouci umějí spřádat vlákna. Vědci nedávno objevili malou podmořskou krevetku rodu Crassicorophium bonellii, která si při stavbě svého obydlí z písku pomáhá spřádáním vlákna, které s ním promíchá. Výsledný materiál je tak lepkavý, pevnější a slané vodě odolný. Vědci tvrdí, že jde o jasný příklad toho, že příroda je prostě a jednoduše nejlepším stavitelem.

Jeden z autorů studie, profesor Fritz Vollrath z University v Oxfordu, tvrdí, že krevety produkují vlákno pomocí speciálních kanálků na svých nohách.“Používá vlákno k slepení ostatních materiálů. Tím jsou zrnka písku, kousky vegetace, řasy, dokonce vlastní výkaly.“

Vědci již v minulosti zjistili, že tato krevetka si pomáhá při stavbě domu nějakou lepkavou látkou. Nově však zjistili, že se jedná o vlákno, které korýš vyrábí podobným způsobem, jako pavouci, tedy tlačením hmoty přes kanálek k tomu určený.

Kromě toho, že je tento materiál velmi pevný a odolný proti slané vodě toho však není příliš známo.“Domníváme se, že vzhledem k podobnosti výroby bude i co do vlastností podobné vláknu pavoučímu. Mohlo by proto být hodně pružné. Ale vzhledem k tomu, že jej krevetka vyrábí pod vodu, kde materiál také po celou dobu zůstane, tak v tom musí být ještě něco jiného. Pavoučí vlákno by pod vodou totiž nevydrželo,“ řekl Vollrath.

Vědci z Oxforfu doufají, že se jim snad záhadu složení vlákna jednou podaří rozluštit. Jakmile se jim to podaří, mohli by začít pracovat na syntetické výrobě, a materiál pak využít například v lodním průmyslu ke zlepšení povrchových úprav.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video