Pomáhá fotbalistům i trenérovi | E15.cz

Pomáhá fotbalistům i trenérovi

Přemysl Bláha začínal jako fotbalista, dnes vybíhá na hřiště v roli fyzioterapeuta.

Ostravský rodák Přemysl Bláha působí v Sigmě Olomouc už čtvrtým rokem jako fyzioterapeut. Za tu dobu se stal pomyslnou vrbou pro hráče i spojkou pro trenéra.

„Když mají kluci mezi sebou nějaký spor nebo jim něco vadí, na masérně se to obvykle hned dozvíme a můžeme na to připravit trenéra. Dá se říct, že masér a fyzioterapeut fungují vlastně jako takoví prostředníci mezi hráči a vedením mužstva,“ vysvětlil Bláha.

To potvrzuje i trenér Zdeněk Psotka. „Přemek má velkou výhodu v tom, že je bývalý fotbalista, takže ví, co to obnáší. Pokud má hráč problém, zdravotní nebo jiný, ví to obvykle Přemek první,“ sdělil Psotka.

Z reprezentace na Sigmu

Fotbalovou kariéru odstartoval terapeut v rodné Ostravě. „Hrál jsem za Novou Huť,“ zavzpomínal Bláha, který se během studia fyzioterapie na ostravské fakultě tělesné kultury dostal až k mládežnické reprezentaci. Odtud pak vedla cesta přímo do Sigmy. „V reprezentačním týmu jsem se seznámil s Augustinem Chromým, který v současnosti trénuje béčko Sigmy. Nabídl mi, abych šel pracovat do Olomouce, protože v klubu zrovna končil masér Jiří Vít,“ popsal Bláha.

Nosní specialista

Z hlediska časové vytíženosti je na tom fyzioterapeut stejně jako fotbaloví hráči. „Moje práce souvisí s přípravou fotbalistů na trénink a na zápas, dále je tu potréninková a pozápasová regenerace a práce se zraněnými hráči,“ objasnil Bláha.

Nejvážnější zranění za jeho působení v Sigmě utrpěl Martin Hudec na soustředění v Nymburku před třemi roky. „Měl otřes mozku, v bezvědomí ho vezla sanitka. Ale jinak to musím zaklepat, zapadlé jazyky nebo zlomené nohy jsem zatím řešit nemusel. Maximálně tak zlomený nos, na to je v týmu specialista Aleš Škerle. Ten už tyhle zranění snad ani nepočítá,“ shrnul fyzioterapeut.

Hodnotit výkony hráčů si prý nedovolí. „Díky tomu, že jsem sám fotbal hrál, vím, jak to mají kluci těžké. Obdivuji je, že se dokázali dostat tak vysoko,“ pochválil Bláha.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.