Poslanci odhlasovali zpřísňování energetických standardů pro výstavbu | e15.cz

Poslanci odhlasovali zpřísňování energetických standardů pro výstavbu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci schválili vládní novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v Senátu, představuje významný krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v Česku, uvádí iniciativa Šance pro budovy.

Cílem této směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Vyšší energetické standardy by měly v Česku začít platit už od začátku příštího roku a podle schválené novely se postupně dále zpřísňovat. V budoucnu by se tak měly domácnostem snížit účty za energie a zvýšit kvalita bydlení. „Poslanci schválením novely umožní českým domácnostem výrazně uspořit na vytápění a zároveň je ochrání před možným skokovým zdražením energie v budoucnosti,“ říká koordinátor Šance pro budovy Petr Holub.

Prodávané a nově pronajímané nemovitosti budou také muset nést informaci o své energetické spotřebě v podobě průkazů energetické náročnosti. Povinnost opatřit si pro nemovitost průkaz energetické náročnosti by měla začít platit také již od 1. ledna příštího roku, a to při prodeji a novém pronájmu celých budov a při prodeji jednotlivých bytů nebo kanceláří. Pro nové pronájmy bytů a kanceláří by pak měla vstoupit v platnost o tři roky později. Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří schválili poslanci pozměňovací návrh Hospodářského výboru, který umožňuje po přechodnou dobu splnit tuto povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu.

Přechod na vyšší energetické standardy v budovách se Česku má vyplatit. „Jak spočetl tým ekonoma Miroslava Zámečníka, celkový ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům při poměrně konzervativním předpokladu 3% růstu cen energií může být až 223 miliard Kč v průběhu 25 let,“ dodává Holub.

K uplatnění novely Šance pro budovy doporučuje, aby stát zvolil odpovídající finanční nástroje pro vlastníky a investory k překonání největší bariéry pro zavedení energeticky úsporných opatření, a to vysokých počátečních investičních nákladů. „Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu,“ uzavírá iniciativa.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery