Povodně: Hladiny řek stále stoupají | e15.cz

Povodně: Hladiny řek stále stoupají

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vodohospodáři a vedení kraje s obavami vzhlíží k dnešní noci. Na Moravě má znovu začít pršet, a to i v oblastech se zvýšeními hladinami řek.

3. června
12.37: Nejvyšší průtoky hlásí vodohospodáři na řece Moravě. Třetí povodňový stupeň platí ve Strážnici a v Lanžhotě. Aktuálně se nejvyšší nebezpečí týká obce Javorník na Hodonínsku, kde hrozí sesuv půdy v šířce asi třiceti metrů. Pohotovost hlásí i dolní tok řeky Dyje u Břeclavi. V Kyjově je zaplavená silnice 432 a je neprůjezdná. Pod vodou jsou na Hodonínsku i některé místní silnice v obcích Sudoměřice, Louka a Veselí nad Moravou. Ty jsou ale se zvýšenou opatrností podle silničářů průjezdné. Stav nebezpečí je vyhlášen v lokalitách Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou a Kyjov.

9.17: Na Hodonínsku sklep rodinného domu čerpali v Jurovského ulici v Kyjově. V Bohuslavicích u Kyjova nasadili čerpadlo k likvidaci zhruba půl metru hluboké laguny, která hrozila rozlitím do sklepa sousedního domu. Další sklepy čerpali v Následlovicích a v ulicích Baráky a Slovácká v Rohatci.
2. června
18.00: V Hodoníně zasedala povodňová komise. Dnes ve večerních hodinách zasedala v Hodoníně povodňová komise. Podle zpráv z Povodí Moravy už kulminovaly některé přítoky Moravy. Na horním toku Moravy tak vodohospodáři zaznamenali stoupající hladinu vody. V Hodoníně se tak i nadále předpokládá zvyšování hladiny Moravy. Vývoj situace ale závisí na množství srážek. Městská policie ve spolupráci s pracovníky Povodí Moravy nadále hlídají stav hrází. Městský úřad dnes zavedl nepřetržitou pohotovost.

Přívalové deště zatopily hřbitov v obci Louka na Hodonínsku. Na místě je skoro půl metru vody. Dobrovolní hasiči jí už začali odčerpávat do kanalizace.

15.49: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil na osmi místech v regionu kvůli povodním stav nebezpečí. Platit bude od 16 hodin, a to deset dní. Stav nebezpečí platí mimo jiné pro Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou a Kyjov.

14.10: Starostka Hodonína Milana Grauová vyhlásila na řece Moravě na katastrálním území obcí Petrov, Sudoměřice, Rohatec, Hodonín, Lužice, Mikulčice a pro řeku Kyjovku na katastrálním území obcí Hodonín, Dubňany, Mutěnice třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Hladiny obou řek nustále stoupají a podle údajů z jejich horních úseků se dá předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Řeky jsou však ve většině případů od obcí vzdálené a vylévají se tak hlavně do okolních polí a lesů.
„Kyjovka i Morava zatím zůstávají v korytě. Moravy, na které je třetí protipovodňový stupeň, se obáváme méně než Kyjovky. Morava se totiž rozlévá do okolních poldrů. Situaci na Kyjovce zachraňuje hráz, která je od roku 1998 navýšená,” popsal starosta Mikulčic Josef Helešic.
Klidným zůstává i starosta Lužic Jaroslav Kreml. „Myslím si, že žádná zvláštní protipovodňová opatření nebudou potřeba. Situace v obci je zatím bezproblémová. Řídíme se tím, jak rozhodne povodňová komise v Hodoníně a také vedení Povodí Moravy,” řekl starosta.
V Petrově voda zaplavila obilí u farmy. „Zatím jsme povodně zvládli. Hladina Radějovky už kulminovala. Když nebude dál pršet, situace se už nezhorší,” popsal starosta Petrova Ladislav Krůtil.
Přesto už v Petrově sáhli po protipovodňových opatřeních. „Na Baťově kanále jsme srovnali hráze tak, aby voda nepřetekla a odčerpávali jsme vodu,” vyjmenoval Krůtil.

Povodňová komise přesto navrhla nejnutnější opatření. Mezi ně patři především kotrola řek a stavu hrází povodňovými hlídkami a zajištění dostatečného množství pytlů s pískem, které budou v případě nutnosti připraveny k okamžitému použití.

Povodí Moravy přistoupilo k zabezpečení skařinské hráze stejným způsobem jako před třemi týdny: pokryje ji geotextilií a pytly s pískem. Na propojovacím rameni mezi Moravou a Kyjovkou zatím voda neprosakuje. Mobilní hráz je připravena v případě nutnosti opět chránit bytový dům u elektrárny.

Do obory Soutok vstup zakázán

13.40: Vodohospodáři na Dyji zatím hlásí druhý stupeň. Pod vodou je také velká část obory Soutok. Radní Břeclavi proto dnes schválili omezení vstupu do obory. „Až do konce června omezíme vstup do obory Soutok. Důvodem je zaplavení území a nebezpečí, které hrozí kvůli padajícím stromům. Zámeček Pohansko zůstane přístupný veřejnosti,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí v Břeclavi Vilém Vyhnálek.

Půda je na řadě míst promáčená a kořeny stromů jsou kvůli tomu nestabilní. „Chtěl bych upozornit na maximální obezřetnost při pohybu v oblastech Kančí obory, polesí Tvrdonice, Soutok nebo jiných vodou postižených oblastech, kde hrozí velké nebezpečí pádu vzrostlých stromů,“ apeloval Vyhnálek.

Povodňová komise hejtmana Jihomoravského kraje uvažuje také o otevření nápustných objektů v Týnci a Moravské Nové Vsi. „Chceme odlehčit řece Moravě tak, aby nedošlo k přelití hrází,“ vysvětlil Vyhnálek.

Před čtrnácti dny dosáhl průtok řeky Moravy ve Strážnici historického maxima. V této chvíli je průtok Moravy ve Strážnici jen pár centimetrů pod tímto maximem. „Už teď je jisté, že bude průtok ještě vyšší než před čtrnácti dny,“ uzavřel Vyhnálek.

Velička trápí Strážnici

Povodně opět trápí obyvatele Strážnice. Tamní říčka Velička tam stoupla za necelých dvanáct hodin téměř dvojnásobně. V obci se rozvodnila i řeka Morava, na níž platí stav ohrožení.

Na řadě míst čerpají hasiči vodu ze sklepů. V Blatnici pod Svatým Antonínkem přetéká hráz, voda už zaplavila silnice. „Voda u obce až do výše dvaceti centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů.

Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči brání budování hrází z pytlů s pískem,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.
Koryto místního potoka, který hrozí zaplavením obce, hasiči od rána uvolňují v Hrubé Vrbce. Povodňové zábrany před vodou ohrožující domy hasiči budují také ve Velké nad Veličkou. Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávají také v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích. V Kloboucích u Brna bylo na silnici naplavené bahno z pole.

Na Břeclavsku hasiči odčerpávají sklepy v Dolních Dunajovicích a v restauraci v Moravské Nové Vsi, které voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se v blízkosti objektu vytvořila i vodní laguna. „Protože do laguny neustále přitéká voda a jezero se může rozlít do obce, hasiči začali budovat hráz. K čerpání sklepů a dalších prostor hasiči vyjížděli také do Velkých Bílovic a Lanžhota,“ vysvětlil Haid.

Situace je vážná i v Hruškách na Břeclavsku, kde hasiči vyjeli k budování protipovodňových zábran na soutoku řeky Litavy s Rakůvkou.

Podle mluvčí Povodí Moravy Evy Grodové by se měla situace ve večerních hodinách zlepšit. „Očekáváme, že hladiny řek a říček na jižní Moravě budou sice ještě dnes stoupat, večer by ale mělo dojít ke zlepšení,“ poznamenala Grodová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video