Prachatice investují zejména do volnočasových aktivit | E15.cz

Prachatice investují zejména do volnočasových aktivit

Jihočeské Prachatice jsou se svými 11 616 obyvateli perspektivním městem pro práci, podnikání a trávení volného času. Jejich osm katastrálních území nabízí vše, co je k plnohodnotnému životu potřebné - ekonomickou základnu, infrastrukturu i zdravé životní prostředí.

Okolní horská příroda rámuje nezaměnitelné historické panoráma. Prachatice vznikly na Zlaté stezce spojující Čechy s Bavorskem, po níž se dopravovala do Čech z Pasova sůl. Historické jádro, které dokumentuje střídání bohatých a chudých let, obchod, války a lidské osudy, obepínají zachovalé hradby. „Roku 1323 potvrdil král Jan Lucemburský Prachaticím právo užívat obchodní cestu do Pasova a vybírat na ní celní poplatky. Tak město rychle bohatlo. Prachatice byly plně dobudovány ve třetí čtvrtině 14. století,“ vysvětluje Antonín Jurčo, vedoucí odboru stavebně správního a regionálního rozvoje prachatického městského úřadu, jehož povinností je chránit dílo minulých staletí a současně tvořit dobu současnou. Podle jeho slov byla první polovina 16. století pro Prachatice vrcholným „zlatým věkem“, pak ale už město čelilo omezovacím snahám bavorských vévodů a pasovských biskupů regulovat dovoz soli po Zlaté stezce i monopolistickým tendencím Habsburků prosazujících dovoz soli do Čech po jiné trase. Solní obchod na Zlaté stezce slábl a roku 1706 zanikl nadobro.

Bohatství mizelo, zbyly jen honosné budovy a i ty, po zničujícím požáru v roce 1832, většinou přišly o původní renesanční štíty.

#####Centrum je památkovou rezervací

Historické jádro města bylo 6. října 1981 prohlášeno památkovou rezervací. „Svou rozlohou 12,05 hektaru a se 135 nemovitými kulturními památkami, které představuje 129 domů, kostel sv. Jakuba Většího, Dolní (Písecká) brána s hradebním systémem a sedmi baštami, kaple sv. Jana Nepomuckého a další objekty, patří k významným historickým architektonickým celkům České republiky,“ pokračuje Antonín Jurčo. Od roku 1993 se město zapojuje do Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného Ministerstvem kultury České republiky. Za tuto dobu byly provedeny opravy nemovitých kulturních památek za 117,837 milionu korun. Pravda je, že Prachatice dokážou uspokojit lidi různých sklonů a zaměření. Je zde na malé ploše prakticky vše, co láká a přitahuje pozornost. Starobylé uličky s restauracemi, vinárnami a hotely, spousta obchodů, školy, muzea, galerie, moderní bydlení, sportoviště, hluboké lesy. Ve městě se dobře žije, lidé odtud neodcházejí. Mají k dispozici bohatou kulturní nabídku kina, divadla a hudby, na konci června se konají Slavnosti Zlaté stezky, pro sportovní vyžití je k dispozici stadion se sportovní halou, fotbalovými hřišti, atletickou dráhou, tenisovými kurty, krytý plavecký bazén a koupaliště.

#####Město chystá výstavbu nových lázní

Prachatice jsou podle Antonína Jurča přívětivé k občanům i turistům, poskytují široké spektrum kvalitních služeb i pracovních možností. Mezi významné zaměstnavatele patří velká řada stavebních, strojírenských, dopravních a dalších firem a orgány veřejné správy, nemocnice, subjekty sociální péče a bankovní a pojišťovatelské instituce. Město disponuje průmyslovou zónou o rozloze 10 hektarů, ve které své investice již realizovalo šest subjektů. V současnosti zbývá zastavět přibližně hektarový pozemek. Na průmyslovou zónu v územním plánu navazuje funkční zóna výrobní smíšená, kterou lze rovněž využít pro umístění podnikatelských investic. Město připravilo množství rozvojových projektů, kam patří například základní technická vybavenost pro výstavbu rodinných domů Pod Cvrčkovem, cyklostezka okolo hory Libín, recyklační dvůr, zvýšení kapacity domu s pečovatelskou službou, hokejbalové hřiště, lyžařský areál. Město je také akcionářem společnosti Léčebné centrum sv. Markéty, a. s., která v Prachaticích připravuje realizaci stavby stejnojmenného léčebného centra. Pokud jde o bydlení, územní plán pro rodinnou výstavbu i výstavbu bytových domů nabízí dostatek volných pozemků, včetně městských.

O autorovi| Zdeněk Kacetl

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!