Praha musí přepracovat dokumentaci ke stavbě břevnovské radiály | E15.cz

Praha musí přepracovat dokumentaci ke stavbě břevnovské radiály

Praha musí opět přepracovat dokumentaci k plánované stavbě břevnovské radiály kvůli posouzení jejího vlivu na životní prostředí (EIA). Magistrátu ji již podruhé vrátilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Informoval o tom Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat. Radiála by měla spojit křižovatku Malovanka u Strahovského tunelu s dálnicí ve směru na Karlovy Vary.

Magistrát poprvé ministerstvu záměr na vybudování radiály zaslal na konci roku 2005, to jej o půl roku později vrátilo s řadou připomínek. Novou verzi pražští úředníci ministerstvu doručili až loni v listopadu, ani s ní ale neuspěli. Podle MŽP magistrát nesplnil jeho požadavky. Vadí mu zejména nedostatečně zpracovaná dokumentace k výhledu intenzity dopravy nebo vlivu jednotlivých variant radiály na rozptylové a hlukové poměry v širším okolí. Některé údaje jsou navíc podle ministerstva kvůli délce celého procesu již neaktuální. MŽP dokonce magistrátu doporučilo, aby projekt předalo k přepracování jiné „autorizované osobě se skutečně odbornými znalostmi“. S dokumentací také nesouhlasí pražská hygienická stanice, Praha 17, magistrátní odbor ochrany prostředí nebo občanská sdružení.
Auto*Mat vrácení dokumentace k přepracování přivítal. „Břevnovská radiála zřejmě není vůbec potřebná,“ myslí si Filler. Město by podle něj mělo dát přednost modernizaci železniční trati na Kladno nebo vybudování parkoviště P+R. Auto*Mat se obává, že v ulicích kolem radiály zásadně zesílí automobilový provoz a že silnice poškodí historickou tvář Střešovic, Břevnova, Vypichu a Bílé hory. Podle záměru magistrátu by měla pomoci odvést z centra města automobilovou dopravu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!