Před osmdesáti lety přeletěli piloti RAF poprvé „střechu světa“ | E15.cz

Před osmdesáti lety přeletěli piloti RAF poprvé „střechu světa“

Historický přelet Mount Everestu
Historický přelet Mount Everestu
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Krátce po desáté hodině 3. dubna 1933 zakroužila dvě letadla pilotovaná britskými letci nad nejvyšší horou světa Mount Everestem. Před 80 lety tak mohl člověk poprvé vidět z výšky himálajské velikány - i když jen z kokpitu otevřeného dvouplošníku. Trvalo ještě celých 20 let, než na vrcholu Mount Everestu stanula lidská noha. Zdolat horu se podařilo v květnu 1953 Novozélanďanovi Edmundu Hillarymu a šerpovi Tenzingu Norkejovi.

Piloti, kteří tehdy Mount Everest přeletěli, nebyli žádní začátečníci. Jak poručík David McIntyre, tak jeho kolega markýz z Clydesdalu patřili k nejzkušenějším letcům RAF. Vrcholek střechy světa přeletěli ve výši kolem 30 metrů na strojích Westland, několikrát ho obkroužili a pořídili přitom řadu fotografií.

Byl to na tehdejší dobu : oba stroje musely prokázat vynikající vlastnosti pro lety ve výškách, stabilitu a ovladatelnost, piloti zase schopnost vyrovnat se s působením velké nadmořské výšky.

Poručík David McIntyre se svým strojem Westland Wallace, s nímž o pár dní později přeletěl Mount Everest Autor: Profimedia.cz
Poručík David McIntyre se svým strojem Westland Wallace, s nímž o pár dní později přeletěl Mount Everest

Markýz z Clydesdalu převzal po smrti svého otce v roce 1940 titul vévody z Hamiltonu a později se stal všeobecně známým kvůli kontaktům s nacistickým pohlavárem Rudolfem Hessem. Když v květnu 1941 Hess uletěl do Británie, přistál na padáku nedaleko vévodova sídla a spekulovalo se o tom, že v celé akci měl význačný předák tehdejší opozice Hamilton prsty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.