Přes šedesát procent českých dětí je ve sportovních klubech | E15.cz

Přes šedesát procent českých dětí je ve sportovních klubech

Budoucí naděje českého hokeje
Budoucí naděje českého hokeje
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na 84 procent rodičů za sportovní aktivitu svého dítěte neutratí více než tisíc korun měsíčně, pro 60 procent tyto náklady nepřesahují 500 korun. Do sportovního klubu je přihlášených přes 60 procent dětí českých domácností. Vyplývá to z průzkumu, který mezi tisícovkou respondentů uskutečnila Poštovní spořitelna.

Nejnákladnějšími sporty jsou z pohledu rodičů lední hokej a lyžování. Průměrné náklady na jednu disciplínu u olympijských sportů jsou 6400 korun za rok. „Nejdražší je akrobatické lyžování, kde je nutné dítěti nechat vyrobit na míru i speciální lyže. Naopak nejlevnější jsou sporty nevyžadující náročné vybavení, jako je například volejbal,“ uvedl výkonný ředitel řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Sport si děti nejčastěji vybírají samy. Jejich přání vyslyší 55 procent rodičů. Nejčastěji vítězí fotbal, následovaný atletikou a florbalem. „Fotbal vede také z toho důvodu, že rodiče myslí i na možnost budoucí profesionální kariéry. Atletika a florbal jsou vybírány pro jejich relativně nízké náklady, které nepřekročí 500 korun měsíčně,“ doplnil Pospíšil.

Čas je větší problém než peníze

Pro rodiče je důležitá také snadná dostupnost sportoviště. Nechtějí ztrácet doprovázením dětí příliš času. Největším problémem spojeným se sportováním dětí totiž podle něj nejsou peníze, ale nedostatek času rodičů.

Čím vyšší příjmy rodiče mají, tím častěji děti sportují. Zároveň ale platí, že významně více se sportu věnují potomci sportujících a vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Rodiče nesportovců mají o celkových nákladech zkreslená očekávání. Myslí si, že je sportování bude stát víc peněz, než je tomu ve skutečnosti, shrnul Pospíšil výsledky průzkumu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video