Rekordní akvizice: Apple kupuje za tři miliardy výrobce sluchátek Beats | E15.cz

Rekordní akvizice: Apple kupuje za tři miliardy výrobce sluchátek Beats

Rekordní akvizice: Apple kupuje za tři miliardy výrobce sluchátek Beats
ilustrační foto
• 

ČTK

Americký technologický gigant Apple koupí za tři miliardy dolarů, což je více než 60 miliard korun, společnost Beats Electronics, která vyrábí sluchátka a provozuje internetovou hudební službu. Pro Apple je to největší akvizice v historii, pod jeho křídla se v rámci obchodu dostanou spoluzakladatelé firmy Beats, rapper Dr. Dre a hudební producent Jimmy Iovine.

Generální ředitel Applu Tim Cook uvedl, že akvizice firmě umožní „pokračovat ve vytváření těch nejinovativnějších hudebních produktů a služeb na světě“. Iovine a Dr. Dre se stanou důležitými vedoucími pracovníky v hudební divizi Applu. „Známe je strašně dlouho. Mají velmi vzácné schopnosti,“ prohlásil Cook.

Apple zaplatí 2,6 miliardy dolarů v hotovosti a 400 milionů v akciích. Očekává se, že transakce bude dokončena ve čtvrtém čtvrtletí. O chystaném převzetí už se v médiích několik týdnů spekulovalo.

Společnost Beats vznikla v roce 2008 a letos spustila streamingovou hudební službu, která funguje na základě předplatného. Apple provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes. Firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet a podle agentury AP doufá, že akvizice zvýší její prestiž u mladší části populace.

Tržby ze stahování klesly

Rostoucí popularita streamingových služeb, které nabízejí jednorázový poslech hudby bez jejího uložení, podkopává poptávku po stahování skladeb a hudebních alb. „Apple vytvořil odvětví digitálního stahování a zažil úžasnou jízdu. Nyní však toto odvětví směřuje ke streamingovým službám,“ uvedl manažer Daniel Weisman ze společnosti Roc Nation, která zastupuje hudební skupiny.

Ve Spojených státech loni podle údajů Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) tržby ze stahování hudby klesly o procento na 2,8 miliardy dolarů, zatímco tržby ze streamování hudby o 39 procent vzrostly a dostaly se na 1,4 miliardy dolarů.

iTunes zklamal

Apple sice loni v listopadu vstoupil do oblasti streamování hudby spuštěním služby iTunes Radio, ta ale podle zdrojů AP není tak lukrativní, jak společnost očekávala.

Iovine vyjádřil přesvědčení, že Apple pomůže firmě Beats splnit její plány na zlepšení zvuku digitální hudby a vytváření seznamů skladeb podle vkusu jednotlivých předplatitelů. „K dokončení svého snu jsme potřebovali firmu jako je Apple,“ prohlásil Iovine. „Sami bychom to nemohli dotáhnou do konce,“ dodal.

Podle šéfa nahrávací společnosti Sony Music Douga Morrise je akvizice chytrým krokem, který zvýší důvěryhodnost Applu v hudebním průmyslu. „Jimmy (Iovine) je ten typ člověka, který dokáže udělat něco převratného. Neříkám, že to je Steve Jobs, ale je to chlapík s novými myšlenkami, který skutečně ví, jak propojit hudbu s technologiemi,“ řekl Morris.

Jen zlomek Spotify

Někteří analytici nicméně smysluplnost akvizice zpochybňují. Podle Franka Gilletta ze společnosti Forrester Research by například bylo pro Apple výhodnější, kdyby vyvinul vlastní sluchátka a expandoval do streamingových služeb prostřednictvím iTunes. „Je těžké pochopit, proč by měl Apple utratit tři miliardy dolarů za teprve vznikající streamingovou službu a sluchátkovou řadu,“ poznamenal Gillett.

Hudební služba společnosti Beats má podle Applu přes 250 tisíc předplatitelů. Výrazně tak zaostává například za konkurenční službou Spotify, která má více než deset milionů platících uživatelů.

Velké akvizice v technologickém sektoru
25 miliard dolarů - V září 2001 americká technologická společnost Hewlett-Packard oznámila, že převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer.
16 miliard dolarů - Největší internetová společenská síť Facebook letos 19. února oznámila, že za 16 miliard dolarů (319 miliard Kč) kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony Whatsapp.
12,4 miliardy dolarů - V květnu 2012 společnost Google koupila za 12,4 miliardy dolarů firmu Motorola, což byla nejdražší akvizice v jeho patnáctileté historii.
10 miliard dolarů - V srpnu 2011 oznámil výrobce počítačů Hewlett-Packard, že posílí výrobu softwaru nákupem společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů (171 miliard Kč).
8,5 miliardy dolarů - Tuto částku (v přepočtu asi 145 miliard korun) nabídl v květnu 2011 americký softwarový gigant Microsoft za koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Byla to největší akvizice v historii Microsoftu. Skype v roce 2005 koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 miliardy dolarů. Ten pak v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.
7,4 miliardy dolarů - V dubnu 2009 byla ohlášena koupě počítačové firmy Sun Microsystems americkou softwarovou společností Oracle za 7,4 miliardy dolarů (154 miliard korun).
7,2 miliardy dolarů - V září 2013 bylo oznámeno, že divizi mobilních telefonů finské společnosti Nokia koupí za 5,44 miliardy eur (asi 140 miliard Kč) softwarový obr Microsoft.
6 miliard dolarů - V květnu 2007 Microsoft oznámil koupi internetové reklamní společnosti aQuantive za zhruba šest miliard dolarů (125 miliard Kč).
3,3 miliardy dolarů - Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se v červenci 2010 dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin za 3,3 miliardy dolarů (62,4 miliardy Kč). Spojením vznikla největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.
3,2 miliard dolarů - Letos v lednu bylo oznámeno, že americká internetová společnost Google koupí za 3,2 miliardy USD (64,1 miliardy Kč) výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest.
3,1 miliardy dolarů - Google v dubnu 2007 oznámil, že koupí poskytovatele internetové reklamy DoubleClick za 3,1 miliardy dolarů (56,4 miliardy Kč) v hotovosti.
3 miliardy dolarů - Dnes bylo oznámeno, že společnost Apple koupí za tři miliardy dolarů (přes 60 miliard Kč) společnost Beats Electronics, která vyrábí sluchátka a provozuje internetovou hudební službu. Pro Apple je transakce největší akvizicí v historii.
2,9 miliardy dolarů - Letos v lednu oznámil americký gigant Google, že prodá nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolarů (58,5 miliardy korun).
2 miliardy dolarů - Letos v březnu bylo oznámeno, že provozovatel největší internetové sociální sítě Facebook koupí za dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard Kč) výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus. Pro Facebook je to vůbec první akvizice na poli hardwaru.
1,65 miliardy dolarů - Google v říjnu 2006 oznámil, že koupí za 1,65 miliardy dolarů (asi 36,9 miliardy Kč) americkou firmu YouTube, která umožňuje sdílení videozáznamů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!