Romové si opraví Fišlovku | E15.cz

Romové si opraví Fišlovku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyčistili sklepy, zvolili domovníka. Teď se Romové z Fišlovky chystají splácet dluhy a opravit schodiště.

Velká Fišlovka v Lužnické je v Táboře špatnou adresou. Město tam ubytovává hlavně dlužníky na nájmech. Často Romy. Ti se rozhodli dům opravit.

Zkvalitnit si bydlení je nyní cíl romského sdružení IMPULS, za kterým stojí Stanislav a Dezider Kováčovi. „Překvapilo nás, jak se k čištění okolí a sklepů Fišlovští přidávali. Začínalo nás pět, druhý den deset, třetí den dvacet pět. Hlavně mladí,“ popisují Kováčovi. Udržet pořádek nově pomůže domovník.
„Okolí domu je uklizené, dalším krokem může být oprava schodiště,“ potvrzuje Bohuš Móri, jednatel městského bytového střediska – Bytesu. Ten ale do oprav investuje až v případě, že Fišlovští začnou splácet dluhy. „S pár rodinami už jsem na sociálce byl. Podepsaly, že část příjmů půjde rovnou na dluhy,“ říká Kováč. Podobně se má do dvou týdnů zavázat šestnáct rodin. „Nechcete skončit na ulici? Splácejte. Město už nám tolerovalo dost,“ varoval je Kováč.

Pokud rodiny závazky dodrží, čeká je lepší bydlení. „S panem Kováčem podepíšeme smlouvu na opravu schodiště,“ potvrzuje Móri. Tím by se splnil další cíl sdružení: sehnat Romům práci. „Na opravách bych zaměstnal místní. Víc by si opravených prostor vážili,“ myslí si Kováč a doufá i v další spolupráci s městem.

„V létě práce je, v zimě chlapi sedí doma, rodina žije z dávek. Děti to vidí a berou si to za vzor. Kdybychom mohli pro město pracovat i v zimě, odklízet sníh, solit, zařadíme se do společnosti lépe,“ myslí si Kováč.
S těmi, co by pracovat nechtěli a dohodu s městem, potažmo Bytesem porušovali, si to prý Kováčovi dokážou vyříkat.

Co si Táborští vybaví při slově Fišlovka?

Táborští

Při slově Fišlovka se Táborákům, jak vyplynulo z ankety, vybaví nepořádek, gauč na chodníku, špinavé děti, vyšší kriminalita, ale i kultura, temperament a dobrodružství. Pro většinu dotázaných byl plán Romů opravit si Fišlovku překvapující, někteří mu fandí.

„Cokoli začnou z vlastního zájmu, aniž by je někdo nutil, je skvělé. Chtějí změnu, jsou sami iniciativní. Věřím, že to můžou dotáhnout do konce,“ shodovali se někteří. Ne všem by se ale líbila výraznější finanční podpora ze strany města.

Fišlovští

„Máme tu kamarády, hřiště, park,“ jmenují výhody Fišlovky místní děti. Přesto se jim moc nelíbí. „Mívali jsme koupelnu, teď se střídáme ve vaničce,“ popisují. Většina z nich se sem totiž musela stěhovat z bytů, kde rodiče dluží na nájmech.

„Nová fasáda, okna, větší pokoj, koupelna,“ zasní se nad otázkou, co by na domě změnily. Tyto představy teď mají šanci naplnit jejich rodiče. Nesmí jim chybět vytrvalost, ochota splácet dluhy i chuť města pomoct a Romy zaměstnat. „Chci, aby naše děti žily lépe,“ říká iniciátor oprav Dezider Kováč. Přeje si, aby se osamostatnily, měly práci, vlastní bydlení. K tomu je, jak potvrzují pracovníci komunitního centra, vede pevnou rukou. „Musíme být vzorem. Pracovitostí i stylem života,“ dodává Kováč.

Policista

„V Lužnické jsme možná častěji než na jiných místech, ale že by to tam bylo nějak dramatické, to tedy ne,“ říká velitel městské policie Petr Svoboda. Ve Fišlovce občas řeší stížnosti na nepořádek, hluk, kontroluje auta bez značek či mladé řidiče bez řidičáku. V Táboře ale zná i problémovější místa.

Komunitní pracovník

Srdečnost a pospolitost se vybaví Tomáši Bílému při pomyšlení na Fišlovku. S táborskými Romy pracuje v centru Cheiron T přes deset let. „Když se podíváte na Fišlovku, ten dům, přes všechny problémy, žije radostí,“ říká Bílý. Dojde-li k prolomení předsudků, lpění na svých hodnotách a hranicích, mohli by se podle něj jak Romové tak bílí od sebe leccos naučit. „Romové inspirují životní radostí a energií. Od nás si mohou vzít smysl pro zodpovědnost a nutnost hledět i do budoucna,“ myslí si Bílý. Obohacením pro Táborské může být jejich hudba. V pátek 11. června budou mít mladé romské kapely na Žižkově náměstí u Taverny koncert.

Místostarostka

Bydlení v Lužnické podle místostarostky Zuzany Pečmanové vždy patřilo k horšímu. „Místu je to dané i historicky. Už když tu byly koželužny, úroveň byla nízká. Dnes Fišlovka zajišťuje základní bydlení zejména pro dlužníky,“ říká Pečmanová, pod kterou spadá odbor sociálních věcí. K plánu opravy se zatím staví spíš skepticky. „Podobných aktivit už tu bylo několik. Bohužel neuskutečněných. Ale bude jedině dobře, když se současný projekt stane realitou,“ dodává místostarostka.

Romistka

„Přála bych si, aby to dotáhli do konce,“ reaguje na změny ve Fišlovce romistka Iva Pellarová. V Táboře vede večery na téma romské rodiny, zvyky a tradice. Před týdnem jí naslouchalo patnáct Romů. Slova téhle „gádži“ brali vážně a na vyzvání je prokládali písněmi a sebeironickými vtípky o Romákách, kteří si myslí, že jedou na pracovní kurz na Měsíc, místo na měsíc.
„Aby se děly změny, musí se aktivně zapojit město a místní,“ podotýká Pellarová. Zažila případ, kdy se Romům v Brně podařilo svépomocí opravit byty. „Město i brněnské romské středisko pomáhalo. Našli se také investoři. Romové tak neztratili motivaci a věc dotáhli až do konce,“ uzavírá Iva Pellarová.
Souhlasíte s opravami Fišlovky? Myslíte, že je její obyvatelé dotáhnou do konce?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video