Rozvoji pohraničí pomáhají peníze z Evropské unie | e15.cz

Rozvoji pohraničí pomáhají peníze z Evropské unie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Využití budov na bývalých hraničních přechodech se řeší teprve necelé dva roky, mnohem déle už funguje spolupráce mezi regiony sousedních zemí. Přeshraniční projekty se soustředí zejména do oblasti dopravní infrastruktury či rozvoje cestovního ruchu.

Vposledních letech je možné na tyto účely čerpat poměrně významné částky z evropských fondů. Českopolské pohraničí v královéhradeckém kraji a sousedním Dolnoslezském vojvodství dostane z Evropské unie na různé projekty přes půl miliardy korun. Peníze půjdou například na opravy silnic k hraničním přechodům, na zpřístupnění další části dolu ve Sněžce a na podporu turistického ruchu na Broumovsku. Peníze budou subjekty v Královéhradeckém kraji a Polsku čerpat z operačního programu přeshraniční spolupráce Česka a Polska, který platí pro roky 2007 až 2013. „Bylo schváleno 17 projektů, na kterých se podílejí instituce či organizace z našeho kraje. Do našeho regionu přijde více než 300 milionů korun, zbytek připadne partnerům z Polska,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Přes 100 milionů korun půjde na opravu silnice ke dvěma hraničním přechodům v Broumovském výběžku. Stavbaři také opraví silnici k přechodu Starostín. Zhruba 105 milionů korun půjde na opravu silnice k hraničnímu přechodu v Olešnici v Orlických horách.

#####Podpora infocentru i cyklostezkám

František Nykles. Na projekt se podle něj chtějí bavorské obce pokusit získat dotace. Zatím není jisté, kdy by centrum mohlo začít fungovat.

#####Dotace pro sedm projektů

Na peníze z Evropské unie se může těšit rovněž sedm projektů z Karlovarského kraje, které získaly celkovou dotaci ve výši téměř 75 milionu korun. Mezi žádostmi o dotaci byly nejčastěji projekty z oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí, rozvoje cestovního ruchu a kultury. Dotací ve výši přes 15,5 milionu korun byl například podpořen projekt státního podniku Povodí Ohře, na kterém se bude finančně podílet i Karlovarský kraj. „Bude zpracována společná českoněmecká technicko-marketingová studie zaměřená na rozvoj ekologického cestovního ruchu podél řeky Ohře a bude zrekonstruován a upraven jez v Tuhnicích,“ popsal náměstek hejtmana Petr Navrátil. Rekonstrukce zvýší bezpečnost pro vodáky, vybudováním rybího přechodu dojde k usnadnění migrace ryb. Schválen byl i projekt na vytvoření českoněmeckého naučného centra řeky Ohře ve volných prostorách statku Bernard v Královském Poříčí s příspěvkem přes 34,6 milionu korun. V programu přeshraniční spolupráce na česko-bavorské hranici bylo dosud celkově schváleno 114 projektů s dotací zhruba 1,79 miliardy korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video