ŘSD ztratilo smlouvy, může přijít o 74 milionů korun | E15.cz

ŘSD ztratilo smlouvy, může přijít o 74 milionů korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O 74 milionů korun může přijít Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ztratilo totiž smlouvy na rekonstrukci desetikilometrového úseku výpadovky I/52 z Brna na Mikulov. Konsorcium firem D.I.S., Eurovia, Firesta-Fišer a Silnice Brno, které zakázku získalo před třemi lety, má ve svých smlouvách dodatek, podle něhož se mají mzdy lidí, kteří na rekonstrukci pracovali, navýšit o 82 procent. ŘSD tvrdí, že nic takového v původních smlouvách nebylo, ale nemůže to kvůli chybějícím dokumentům dokázat. Podalo proto trestní oznámení.

„Je podezření, že se smlouvami bylo manipulováno a že tam ten dodatek původně nebyl,“ řekl Jiří Švorc, který ŘSD vedl do začátku září. Smlouvy měl mít v trezoru jeho předchůdce Alfréd Brunclík, jenže když ho Švorc loni v létě vystřídal, byly už údajně pryč. Brunclík je nyní v zahraničí.

Navíc to byl jeden z důvodů, proč Česko vrátilo Bruselu 600 milionů korun, jimiž na stavbu přispěl. Policie zatím nezahájila trestní řízení. Pouze zkoumá, zda mohl být spáchán trestný čin. Největší podíl, zhruba poloviční, měla na rekonstrukci výpadovky Eurovia. „Do dnešní doby nás nikdo neoslovil, ani policie. Smluvní záležitosti s ŘSD řešila D.I.S.,“ sdělila mluvčí firmy Petra Kučerová. Podle ní ale ŘSD zaplatilo Eurovii celou požadovanou částku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video