Rukopis Alberta Einsteina se v aukci může prodat za desítky milionů | E15.cz

Rukopis Alberta Einsteina se v aukci může prodat za desítky milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jeden z přípravných rukopisů k teorii relativity Alberta Einsteina se bude dražit, oznámila agentura AFP s odvoláním na aukční síň Christie's. Ta očekává, že se vzácný dokument prodá za částku mezi dvěma až třemi miliony eur (asi 50 až 76 miliony korun).

„Bezpochyby jde o dosud nejcennější Einsteinův rukopis, jaký se kdy nabízel v dražbě,“ uvedla aukční síň v oznámení.

Aukce rukopisu o 54 stranách, který v letech 1913 a 1914 v Curychu redigovali slavný fyzik a jeho spolupracovník a důvěrník Michele Besso, se uskuteční 23. listopadu u Christie's, a to pro aukční dům Aguttes, napsala AFP.

Právě díky švýcarskému inženýru Bessovi se rukopis podle Christie's téměř zázračně zachoval, protože Einstein by se nejspíše neobtěžoval se schraňováním toho, co pokládal za pracovní dokument.

Einstein po vypracování speciální teorie relativity, kterou vyjádřil v roce 1905 vzorcem E=mc², začal v roce 1912 pracovat na obecné teorii relativity. Na počátku roku 1913 „oba přátelé a kolegové řešili jeden z problémů, se kterým se vědecká obec potýkala již desítky let, a sice anomálii v oběžné dráze planety Merkur“, připomněla aukční síň. Záhadu se oběma vědcům nakonec podařilo vyřešit. Rukopis obsahuje výpočty zahrnující „jistý počet dříve nepostřehnutých chyb“. Když si je Einstein uvědomil, nestaral se dál o rukopis, který si odnesl Besso.

„Vlastnoručně sepsané Einsteinovy vědecké dokumenty z tohoto období - a obecně z doby před rokem 1919 - jsou mimořádně vzácné,“ zdůraznil v komuniké ředitel oddělení vzácných tisků a rukopisů Christie's Adrien Legendre.

Jiný známý dokument z tohoto klíčového období fyzikových výzkumů je takzvaný Curyšský sešit z přelomu let 1912 a 1913, který je uložen v Einsteinových archivech Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video