S hokejem je nejlepší začít v pěti letech | E15.cz

S hokejem je nejlepší začít v pěti letech

Sedmička zahajuje seriál o sportech pro děti v Opavě. Jako první je na řadě hokej.

Každý malý kluk alespoň jednou zatoužil po helmě, bruslích a hokejce. Ne každý rodič ale ví, kam má zapáleného hokejistu přivést na trénink a co všechno je třeba zařídit. „Základem je přípravka, kde si žáčci osvojí techniku bruslení. Na tréninky přípravky je třeba docházet pravidelně, aby trenéři mohli u dítěte udržet zájem o sport,“ vysvětluje Kamil Glabazňa, který trénuje starší dorostence a hraje v opavském A týmu. Podle něj je třeba začít s bruslením včas. „Ideální věk je kolem pěti let. Stává se ale, že děti začínají i v deseti letech a jsou velice úspěšné,“ pokračuje Glabazňa. Výhodou opavské přípravky je, že není náročná na peníze. „Klub vychází přípravce hodně vstříc, takže se členské poplatky neplatí. Až když žák začne hrát ve třetí třídě a je pravděpodobné, že u hokeje zůstane,“ říká trenér přípravky Jakub Jelen. Ani počáteční výbava nestojí příliš peněz. „U nás je možné půjčit si brusle i některé vybavení. V podstatě ale stačí přilba a rukavice, aby si malí hokejisté nezranili prsty,“ uvádí Jelen. Rodiče mohou své dítě poprvé postavit na led na jakémkoli z přípravkových tréninků. Jejich termíny si mohou zájemci přečíst na nástěnce před vstupem do zimního stadionu. „V Opavě bruslíme o víkendu a navíc jednou týdně. Jednou za týden máme trénink v Kravařích. Jinde v okolí s hokejem prakticky začít nejde,“ doplňuje Jelen.
Mnoho lidí má představu, že při hokeji je vysoké riziko úrazu. Podle trenérů se ale o riziku v žákovských třídách nedá moc mluvit a ani lékaři nemají proti hokeji výhrady. „Dnes už se dá závodně sportovat i s různými omezeními. O radu odborníka by ale měli požádat ti rodiče, jejichž dítě mělo problémy s klouby, dýchacím aparátem nebo oběhovým systémem. Ten třetí případ ale není moc častý,“ radí dětská lékařka Helena Kurášová. Fakt, že je hokej mezi malými sportovci stále populární, dokazuje čtyřletý Tadeáš Kalužík (na snímku s trenérem Kamilem Glabazňou). Na trénink s ním přišel děda. „Hokej ho baví. Když před rokem začínal, teprve se učil stát na bruslích, letos už jsme mu pořídili i výstroj,“ říká o vnukovi Walter Reichel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.