Sběrny platí, zloději kradou | e15.cz

Sběrny platí, zloději kradou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zloději kradou železo a další kovy třikrát víc než před rokem.

Najdou si nehlídanou budovu, vytrhají elektrické kabely, odstraní izolaci a měděný drát prodají. Zlodějů, kteří se na Hradišťsku specializují na krádeže barevných kovů, je čím dál víc. Od začátku roku řeší policisté už třináct případů, zatímco loni byly jen čtyři. Může za to výhodná cena, za kterou firmy nyní kovy vykupují.

Naposled se zloději vloupali do novostavby domova důchodců v Jalubí. „To je už potřetí. Teď odstříhli skoro třicet metrů kabelu přímo od stěny a vzali devadesát metrů prodlužky. Dostanou za to pár korun a my máme škodu za tisíce. Je to hyenismus,“ postěžoval si starosta Jalubí Karel Malovaný. Ceny barevných kovů se na maximum dostaly v březnu, teď pomalu klesají. I tak ale za kilogram mědi dostane prodejce přes stovku, za hliníkové plechy a dráty kolem dvaceti korun. Obyčejnou káru plnou starého železa tak zákazník prodá i za pět set korun.

Vidina lehkého výdělku přilákala zloděje i na vlakové nádraží v Kunovicích a Starém Městě, elektroinstalaci ukradli i z Kunovského jezu nebo z kravína v obci Komňa. Tam dvojice zlodějů vytrhala kabely přímo ze stěny opuštěného objektu. „Jde vlastně pořád o nejdostupnější artikl. Barevné kovy nekradou žádní velcí zloději, ale spíš ti, kterým stačí pár korun. Najdou si starý areál, kde mají velkou šanci najít něco, co se dá zpeněžit,“ vysvětlil tiskový mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

Přilepšit si chtěli i mladíci, u kterých policisté našli třináct plechových tabulí. „S tím by u nás nepochodili. Směrové tabule nebo značky brát nesmíme,“ uvedla Andrea Kadlčíková ze sběrny ve Starém Městě. Prodej železa se díky cenám vyplatí i poctivým zákazníkům. Třeba důchodce Ladislav Onderka má malou kárku a denně s ní ujede kolem pěti kilometrů. Sbírá staré železo a prodává ho ve sběrných surovinách. „Jezdím do výkupny každý den. Lidé už mě znají a železo mi dávají i před ploty,“ prozradil Onderka.

Kromě barevných kovů se cena zvýšila i u starého papíru, který na rozdíl od loňských padesáti haléřů dnes v Hradišti vykupují za trojnásobek. Do sběren proto míří i školáci. V základní škole v Ostrožské Nové Vsi si tak vydělali čtrnáct tisíc korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video