Šipky a pruhy přinesou bezpečí | E15.cz

Šipky a pruhy přinesou bezpečí

V dopravě je Hradec druhé nejbezpečnější okresní město v republice. Chce být ale ještě lepší. Upravuje proto výjezd z Denisovy ulice.

Křižovatka na Jindřiš. Je široká a přehledná. Vyjet z Denisovy ulice na hlavní, nebo do ní naopak zahnout ve směru od Billy, je přesto kvůli bezohledným řidičům nebezpečné. Málokdo dodržuje rychlost a odbočující auta objíždějí řidiči rychle a neopatrně. Křižovatku na hlavním tahu od Budějovic na Prahu a Pelhřimov proto začali upravovat dopravní inženýři.

Mimo jiné navrhli odbočovací pruhy na hlavní silnici. Pomohou řidičům při výjezdu do Denisovy ulice nebo na výpadovku na Jindřiš. „Značení vítám, Mělo tu být už dávno. Občas mám strach, že mi nějaký pirát odře bok auta,“ říká padesátiletý řidič Jaromír Hořejší, který tudy jezdí denně do práce.

Hradec se tak zbaví dalšího rizikového místa. Už teď je ale druhým nejbezpečnějším okresním městem v České republice za minulý rok. Uvádí to každoroční průzkum České pojišťovny. „Vychází z údajů získaných ze statistik policie o počtech nehod s vážným nebo smrtelným zraněním,“ uvedl mluvčí pojišťovny Tomáš Zavoral. Data sbírají už pět let. Vloni sice nezemřel na hradecké silnici žádný chodec, přesto úprava u Denisovy ulice vyjde vstříc i jim.

Značení na přání policie

Větší bezpečnost ve městě zajistí lidem především nově vzniklý ostrůvek. „Zrovna tam smysl má, silnice je hodně široká,“ myslí si třiadvacetiletý student Karel Veselý. Upozorňuje také na to, že řidiči kvůli stopce stojí na části přechodu. Nemá jim to za zlé, jinak by totiž vůbec do křižovatky neviděli.

Změny na tomto úseku byly naplánované už dříve. „Opravy měly být hotové do posledního listopadu, ale čekali jsme na ředitelství silnic a dálnic,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy Zbyněk Heřman. Dělníci ředitelství nyní v místě frézovali a položili nový povrch. Až skončí s těmito opravami, začnou dělat dopravní značení.

To by mělo snížit nehodovost a usnadnit práci také policii. Vzniklo totiž na její vyžádání. Zda se díky nim město na předních příčkách bezpečnosti udrží v dalších letech, ukáže teprve čas.
Najdou se i řidiči, kterým se zdá nové značení jako přesný opak. „Kvůli úpravám můžou být i nehody. Zvlášť, než si na ně řidiči zvyknou,“ myslí si Ladislav Kalina. Za nebezpečnou považuje v Jindřichově Hradci křižovatku u Kuniferu.

„Vypadá přehledně, ale už se na ní stala řada bouraček. Někdy byly i smrtelné,“ naznačuje, čemu se mají dopravní experti věnovat příště.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!